Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Бактериални болести Актиномикоза Друга актиномикоза

Друга актиномикоза МКБ A42.8

от 16 март 2015г., обновено на 10 май 2023г.
Редактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Друга актиномикоза МКБ A42.8 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Причинител и особености

› Симптоми

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Актиномикозата представлява хронична, деструктивна инфекция, която причинява формирането на рани, абсцеси в меките тъкани на тялото, фистули и крие риск от сериозни усложнения.

Една от редките форми на заболяването е засягането в хода на инфекцията на централната нервна система с развитие на менингит, енцефалит и други неврологични поражения. Включена е към рубриката друга актиномикоза и се асоциира с висок риск от тежки усложнения и леталитет.

Причинител и особености

Актиномикозата показва повсеместно разпространение и вариабилна честота в отделните райони на света. Счита се, че по-често се засягат лица в активна възраст (най-често пациентите са между 20 и 60 години), като по неизяснени към момента причини по-често боледуват мъжете.

Причинителите са грам-положителните бактерии Actinomyces israelii (значително по-рядко се изолират други представители на актиномицетите), които са нормални сапрофити в устната и носната кухина, гърлото, гастроинтестиналния тракт на човека.

При определени условия патогените могат да предизвикат заболяване, като сред най-честите провокиращи фактори се включват стоматологични усложнения и ниска орална хигиена, влошен имунологичен статус (имунен дефицит с различна етиология), провеждане на агресивна имунотерапия и други. В резултат от това възникват инфекциозни огнища в областта на лицето (главно около челюстите, лимфните възли, шията), гръдната кухина (предимно се засягат белите дробове) или коремната област.

Макар и рядко, инфекцията може да се разпространи от първоначалното огнище до други части на тялото, като най-често това се осъществява по хематогенен път, със системното кръвообращение.

При проникване през кръвно-мозъчната бариера се развива актиномикозен менингит, менингоенцефалит или енцефалит.

Актиномикозата на централната нервна система е изключително рядко състояние. Обикновено възниква при разпространение на инфекцията от синусите (актиномикоза на синусите) или други огнища до мозъка и мозъчните обвивки (менингите).

Симптоми

Клиничното протичане при актиномикоза с поражения върху централната нервна система често протича с неспецифични прояви на фона на оплаквания от първичната актиномикоза, което може да допринесе за закъснения в диагностичния и терапевтичен процес и да стане причина за възникване на усложнения и леталитет.

Клиничната картина протича със силно главоболие и огнищна неврологична симптоматика. Характерни оплаквания са наличието на висока температура, сънливост, дезориентираност, скованост във врата.

Друга актиномикоза: оплаквания

Възможни са парези и парализи, промени в говора и походката, разностранни промени от различни структури и органи в зависимост от локализацията на уврежданията.

Тези промени обикновено се развиват на фона на налична актиномикоза с различна локализация (на белия дроб, цервикофациална, абдоминална) и свързаните с нея оплаквания, които могат да включват задух, интоксикационен синдром, диария, гадене, повръщане, наличие на видими абсцеси и фистулни ходове и много други.

Най-честите усложнения на актиномикозния менингит и менингоенцефалит включват развитието на мозъчен абсцес, мозъчен кръвоизлив и свързаните с тях допълнителни увреждания.

Диагноза

Поставянето на диагнозата при актиномикоза на централната нервна система (менингит, енцефалит) изисква комплексен подход и многобройни и разностранни изследвания с цел потвърждаване на диагнозата и уточняване на локализацията и тежестта на пораженията.

Най-често се прилагат:

  • клинични находки: данни за прекарана наскоро инфекция, стоматологични усложнения, имунен дефицит с различна етиология в комбинация с бърза оценка на общото състояние и неврологичния статус (оценка на рефлексите, наличие на патологични рефлекси, вратна ригидност, промени в съзнанието и други)
  • лабораторни изследвания: назначават се подробни кръвни изследвания, с проследяване на редица допълнителни показатели, включително маркери на възпалението (фибриноген, скорост на утаяване на еритроцитите, С-реактивен протеин), чернодробни ензими, креатинин, урея и други в комбинация с микробиологично изследване, серологични изследвания, като причинителите на болестта се изолират от ликвора
  • образни и инструментални изследвания: при съмнения за увреждане на централната нервна система се назначават компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, изследване на ликвор и други по преценка на лекуващия лекар

Диференциалната диагноза първоначално е широка и налага различаване от всички форми на инфекциозен и неинфекциозен менингит и енцефалит, като изолирането на причинителя потвърждава наличието на актиномикоза.

Лечение

Терапевтичният подход при увреждане на централната нервна система в хода на инфекцията, причинена от актиномицетите, изисква комплексни, своевременни, целенасочени и строго индивидуализирани мерки.

Лечението обикновено се провежда с високи дози интравенозни антибиотици, като сред най-често използваните представители се включват различните видове пеницилини, цефалоспорини, макролиди, тетрациклини, а при необходимост се включват и сулфонамиди, карбапенеми, монобактами и други.

Терапията следва да бъде съобразена с резултатите от антибиограмата и определянето на чувствителността на причинителя към използваните в практиката антибиотици и химиотерапевтици.
Антибиотичната терапия е агресивна, във високи дози и за продължителен период от време с цел постигане на желания ефект.

Успоредно с етиологичното лечение се прилагат общи, симптоматични, а при необходимост и реанимационни мерки, като целта е стабилизиране състоянието на пациента, намаляване рисковете от дисеминиране на инфекцията, ранно установяване и овладяване на налични усложнения и подпомагане на възстановителните процеси.

Прогнозата на тази форма на актиномикоза е лоша във връзка с ниската успеваемост на лечението, бързото възникване на сериозни неврологични увреждания, както и късното диагностициране. Тежките и дългосрочни усложнения са чести, а смъртността достига по различни данни до около 25 процента от случаите.

Изображения: freepik.com

3.5/5 8 оценки

Библиография

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12322850/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cns.13842
https://www.healthline.com/health/actinomycosis#symptoms
https://www.medicalnewstoday.com/articles/245144#symptoms
https://www.nhs.uk/conditions/actinomycosis/
https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/anaerobic-bacteria/actinomycosis

Коментари към Друга актиномикоза МКБ A42.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Друга актиномикоза МКБ A42.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:13
    Коментирайте "Друга актиномикоза МКБ A42.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

От коя бензиностанция предпочитате да зареждате гориво? Шел, Лукойл, Марешки или друга?

преди 2000 дни, 8 часа и 47 мин.

Може ли козметика за определена възраст да се ползва от друга възраст?

преди 2216 дни, 9 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 17 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 17 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 29 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival