Цервикофациална актиномикоза МКБ A42.2
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Актиномикозата представлява хронично инфекциозно заболяване с причинител позитивните при оцветяване по Грам бактерии от род Actinomyces. В зависимост от локализацията на болестното огнище се различават няколко основни форми на болестта. Цервикофациалната актиномикоза е сред относително често описваните в клиничната практика форми на инфекцията, като по същество представлява инвазивен деструктивен инфекциозен синдром с причинител типичните представители от актиномицетите.
Причинител и особености
Цервикофациалната актиномикоза представлява форма на инфекцията, причинена от Actinomyces, която показва по-висока честота в районите с по-голямо разпространение на актиномикозата. В развитите страни и страните с улеснен достъп до медицински и дентални грижи състоянието се наблюдава значително по-рядко.
Сред характерните особености на процеса се включват:
- етиологичен причинител: причинителят е Actinomyces israelii, който представлява Грам-положителен анаеробен бактерий, принадлежащ към семейство Actinomycetaceae, род Actinomyces
- особености на причинителя: актиномицетите не образуват спори. Actinomyces israelii се среща като сапрофит в устната кухина и стомашно-чревния тракт на човека. Особено разпространен е в пародонтални джобове, зъбни плаки и кариозни зъби, като ниската дентална хигиена и здравна култура е сред водещите причини за по-високата честота на инфекцията сред някои групи пациенти
- честота: цервикофациалната актиномикоза се среща най-често от всички форми на актиномикозата, като по данни от различни източници съставлява около 50 процента от всички случаи на актиномикоза
- заразяване и разпространение на инфекцията: инфекцията се разпространява по ендогенен механизъм, най-често след травми в устната кухина или оперативни интервенции и стоматологични манипулации в тази област. Цервикофациалната актиномикоза обхваща областите около устата, шията и главата. Бактерията навлиза през пародонта (тъканта около зъбите), рани на меките тъкани или през каналите на слюнчената жлеза. Смята се, че инфекцията може да възникне вследствие екстракция на зъб или от абсцес в устната кухина.
Симптоми
Цервикофациалната актиномикоза показва хроничен ход на протичане с бавно напредване на клиничните прояви.
Бавната прогресия на проявите се дължи на бавния ход на напредване на патологичния процес, като постепенно тъканта около засегнатите зони става твърда, зачервена и оточна. На тези места се развиват абсцеси, които в крайна сметка фистулизират (отварят се към кожната повърхност) и изтичат жълто-сиви материи, може да се открие и гной.
Сред характерните локални прояви се включват болков синдром, като болката е постоянна, не се влияе съществено от прием на храна, говор и други. Често са налице локални прояви, като зачервяване, подуване, затопляне на надлежащата кожа и други. Най-характерната находка в напредналите форми е локализиран абсцес с множество синуси и фистулизация.
Към системните, общи оплаквания се включват главоболие, липса на апетит, редукция на теглото (нежелано отслабване), повишение на телесната температура.
При разпространение на процеса е възможно обхващане на разположените в близост структури и кости, но също и хематогенна (със системното кръвообращение) дисеминация и засягане на вътрешните органи, централната нервна система, развитие на сепсис и други сериозни усложнения, които допълнително затрудняват терапията.
Диагноза
В районите с ниска честота на инфекцията диагностичният процес е значително затруднен, като картината се прояснява едва при напредване на заболяването и развитието на големи по размери абсцеси и формиране на фистули.
Диагнозата се поставя трудно в началото, като анамнезата и физикалните находки са слабо информативни. При поява на абсцеса с неговите типични характеристики диагностицирането на цервикофациална актиномикоза се улеснява, като за потвърждаване на състоянието е необходимо микробиологично изследване и изолиране на причинителя. Необходима е и биопсия с хистологично изследване с цел подпомагане на диференциалната диагноза.
Образни изследвания, включително рентгенография, компютърна томография и други се назначават с цел установяване на налични локални и/или системни усложнения.
Лабораторните изследвания са неспецифични, поради което информативната им стойност е ниска и се взимат под внимание до толкова, до колкото да се оцени общото състояние на засегнатите.
При диференциалната диагноза е необходимо да се вземе под внимание вероятността от идентични клинични находки при някои други инфекциозни или онкологични заболявания, локализирани в областта на главата и шията.
Лечение
Терапевтичният подход при тази форма на актиномикоза е идентичен с този, прилаган в общия случай и обикновено се състои в подходяща хирургична обработка на засегнатите области в комбинация с подходяща антибиотична терапия:
- хирургично лечение: наличните абсцеси и промени изискват щателна хирургична обработка с цел лечение на уврежданията, възстановяване на анатомичната и физиологична цялост и функционалност на засегнатите структури
- антибиотично лечение: етиологичният причинител се повлиява от приложението на пеницилини за достатъчно продължителен период от време, като при някои пациенти курсът може да продължи месеци, дори година. При противопоказания за приложение на пеницилини или при наличие на пеницилинова алергия, като алтернатива могат да се използват макролиди с или без линкозамиди
- общи мерки: необходими са промени в храненето, поддържане на висока хигиена, избягване на тежко физическо натоварване, а до възстановяване и стабилизиране на пациентите е необходим постелен лежим в съответното болнично заведение
Прогнозата обикновено е добра. След подходящо и оптимално лечение настъпва пълно оздравяване, докато липсата на своевременни мерки се асоциира с риск от различни по вид локални и системни усложнения, включително локално разрушаване на костите, хематогенна дисеминация, сепсис и други.
Превенцията на цервикофациалната актиномикоза се състои в поддържане на добра устна хигиена, лечение и овладяване на налични дентални проблеми.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/article-abstract/603252#:~:text=Actinomyces%20Israelii%20is%20a%20gram,often%20elicited%20from%20these%20patients.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6327805/
https://www.uptodate.com/contents/cervicofacial-actinomycosis
https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/anaerobic-bacteria/actinomycosis
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ijd.14833
https://casereports.bmj.com/content/13/5/e233681
Коментари към Цервикофациална актиномикоза МКБ A42.2