Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Бактериални болести Коклюш Коклюш, предизвикан от Bordetella pertussis

Коклюш, предизвикан от Bordetella pertussis МКБ A37.0

от 23 фев 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Коклюш, предизвикан от Bordetella pertussis МКБ A37.0 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Коклюш, предизвикан от Bordetella pertussis е остра бактериална антропонозна инфекция, която протича с характерни мъчителни кашлични пристъпи.

Причини

Причинителят - Bordetella pertussis е аеробна Грам-отрицателна пръчица. Намира се в горните дихателни пътища и продуцира широк набор от токсини и биологично активни продукти, някои от които играят роля при адхезията и колонизацията на горните дихателни пътища, а други са важни за патогенезата на заболяването и развитието на траен имунитет. Бактерия е неустойчив в околната среда, но издържа на ниски температури и се култивира на специални хранителни среди. Положителният резултат се получава между третия и петия ден.

Разпространение

Бордетела Пертусис е световно разпространена бактерия с постоянна циркулация в обществото. Епидемии се регистрират на всеки 3-5 години, като заболяевамостта е значително снижена благодарение на ефикасността на пертусисната ваксина. В 50% от случаите заболяването протича тежко и с усложнения, особено в кърмаческа и ранна детска възраст, които представляват основната рискова група. Другата рискова група са неимунизираните подрастващи и възрасните, които съставляват 25% от заболелите.

Механизмът на заразяване е въздушно-капков, а входна врата биват лигавиците на горните дихателни пътища.

Патофизиология

Високата контагиозност на заболяването се дължи на отделяните от бактерия активни продукти и токсини, от които най-голямо значение притежават:

  • Пертусис токсин - основен фактор на потогенността, който уврежда разнообразни клетъчни функции и предизвиква увеличена секреция на слуз в дихателните пътища;
  • Трахеален цитотоксин - прикрепва се към епителните клетки на цилиарния епител;
  • Дермонекротичен токсин - мощен вазоконстриктор;
  • Аденилатциклазен токсин - подпомага действието на пертусис токсина.

Източник на инфекцията е болният човек, особено в началото на заболяването, а отделянето на бордетелите може да продължи и повече от един месец. Голяма роля за разпространението на инфекцията имат и пациентите с безсимптомна форма на инфекцията.

PertusisЗаразяването се осъществява по въздушно-капков път. Най-висока възприемчивост показват децата, поставени при лоши социално-битови условия. Най-често боледуват децата от 1 до 5 години и учащи се, включително и новородените, които не получават имунитет от майките си. След преболедуване имунитетът продюлжава от 12 до 16 години.

Входна врата за инфекцията са лигавиците на трахеята и бронхите. Едновременното локално действие на микроорганизмите и на ендотоксините, които отделят върху дихателните пътища води до серозно-хеморагично възпаление и характерни кашлични пристъпи, които придобиват спастичен характер. Следва ендотоксинемия, която предизвиква увреждане на нервната система. Има повишена склонност към генерализиране спазъма на съдовете, малките бронхи и гласните връзки, което е резултат на възбуда на дихателния, съдоводвигателния и други центрове в ЦНС. Образува се застойно възбудно огнище в кашличния център. Честите кашлични пристъпи водят до нарушена вентилация на белите дробове, хипоксемия и хипоксия - ацидоза, които нарушават функцията на нервната система. Намалява неспецифичната резистентност на организма - предразположение към вторични бактериални инфекции, особено туберкулоза.

Симптоми

Инкубационният период на коклюша, предизвикан от Bordella pertussis е от 3 до 21 дни.
Клиничната картина протича в няколко стадия:

  1. Катарален стадий - различно дълъг при различните по тежест случаи - от 3 до 14 дни. Доминира суха кашлица, неповлияваща се от терапия, постепенно засилваща се и зачестяваща през нощта. Наблюдава се също лек катар на горните дихателни пътища, понякога се наблюдават субфебрилна температура и загуба на апетит.
  2. Спастичен (конвулсивен) стадий - протича с пристъпна кашлица, предшествана от неспокойствие и дразнене в гърлото. Характеризира се със серия от кратки, непрекъснати закашляния до изчерпване на въздуха, последвани от дълбоко, шумно, свиркащо вдишване (продължителност 1-2 минути, познато като реприз) и нови пристъпи, които завършват с експекторацията на жилава, прозрачна, стъкловидна храчка. По време на пристъпите е налице цианоза на устните, езикът е изваден напред и цианотичен, а при чести пристъпи е възможно да се образуват разязвявания под езика. Лицето е оточно, конюнктивите са зачервени. Пристъпите се провокират много лесно и са основно през нощта.
  3. Реконвалесцентен стадий - кашличните пристъпи се разреждат и стават по-леки, постепенно се загубва пристъпния характер, сънят се успокоява и след още 2-4 и повече седмици кашлицата спира. При скоро следващи инфекции или други дразнения на горните дихателни пътища е възможно да се появи коклюшоподобна кашлица.

Наблюдават се следните клинични форми на заболяването:

  • лека форма - продължителна кашлица без характерни конвулсивни пристъпи, по-краткотрайно протичане, добро общо състояние;
  • средно тежка форма;
  • тежка форма.

Коклюшът при новородени и кърмачета протича особено тежко. При тях инкубационният и катаралният период са скъсени. Наблюдават се закашляния, последвани от апноични паузи. Често има енцефалитни прояви със загуба на съзнанието, гърчове и огнищни симптоми. Повишена е склонността към вторични инфекции - пневмония, отит, диарични заболявания и др.

Усложнения

Най-честите усложнения на коклюш, предизвикан от Bordella pertussis включват:

  • Вторични бактериални инфекции на дихателната система - бронхити, бронхиолити, пневмония, спонтанен пневмоторакс, емфизем;
  • Кръвоизливи в мозъка с хемиплегии (спастични парализи), енцефалопатии;
  • Отит, парентерални диспепсии.

Изследвания

Бактериологичното изследване е задължително и се извършва чрез накашляне срещу петриева паничка или посявка на материал от носоглътката, взет с тампон. Посявката се извършва при леглото на болния, при невъзможност е необходимо материалът своевременно да бъде транспортиран и посят на специфична хранителна среда - прясно приготвена среда на Борде-Жангу или среда на Реган-Лоу.

Използват се и серологични изследвания, основно приложение намира реакция аглутинация, чрез нея се търси сигнификантно нарастване на специфичните антитела в двойни серумни проби от болния - в началото на заболяването и след 4 до 6 седмици. Лабораторно се установява характерна кръвна картина с левкоцитоза и изразена лимфоцитоза, запазени еозинофили. СУЕ е нормална. При усложнения е налице левкоцитоза с олевяване.

Диференциална диагноза

За поставяне на диагнозата са важни цикличността на заболяването, характерните кашлични пристъпи, по-чести през нощта, изплезване на езика, експекторация на стъкловидна жилава храчка, типична кръвна картина и епидемиологична анамнеза.

Диференциална диагноза се прави с катари на горните дихателни пътища, морбили в катарален стадий, грип, парагрип, трахеобронхити, туберкулозен бронхаденит, чуждо тяло в дихателните пътища.

Лечение

Лечението на коклюша бива етиологично, патогенетично и симптоматично. Хоспитализацията, особено в кърмаческа и ранна детска възраст, е задължителна. Етиологичното лечение трябва да се приложи още в катаралния стадий. Антибиотична група на избор са макролидите. Патогенетичното лечение включва противокашлични средства, кортикостероиди при тежки форми и кислородотерапия. Симптоматичната терапия се състои в почивка на легло, осигуряване на чист въздух и подходящо хранене. Кърмачетата при закашляне трябва да се вземат на ръце и да се изчака отделянето на гъста храчка преди да бъдат поставени отново в легнало положение.

Прогнозата на коклюш, предизвикан от Bordella pertussis при имунизирани и при леки форми е добра. При кърмачета и при тежки случаи е сериозна.

Профилактика

Профилактиката се състои в приложение на комбинирана ваксина - дифтерия-тетанус-коклюш-полиомиелит-хемофилус инфлуенце тип В и хепатит В. Съгласно имунизационният календар на Република България ваксината се прилага след навършване на тримесечна възраст, трикратно, през един месец.

Pertusis vaccine• Първа реимунизация се извършва на 16 месеца, а втората на 6 години.

• На 2 месеца се прилага шествалентната ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит В, полимиелит и хемофилус инфлуенце тип В.

• На 3 и 4 месеца също се прилага шествалентната ваксина ваксина (дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит В, полимиелит, хемофилус инфлуенце тип В).

• На 1 година и 4 месеца - първа реимунизация с петвалентната ваксина (дифтерия, тетанус, коклюш, инактивирана полиомиелитна ваксина, хемофилус инфлуенце тип В).

• На 6 години - реимунизация с ваксина (коклюш, дифтерия, тетанус, полиомиелит).

• На 12 и 17 години се извършва реимунизация против дифтерия и тетанус.

• След навършване на 25 години,  на всеки 10 години се извършва реимунизация срещу дифтерия и тетанус.

4.0/5 10 оценки

Библиография

https://www.cdc.gov/pertussis/index.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Whooping_cough
https://www.nhs.uk/conditions/whooping-cough/

Коментари към Коклюш, предизвикан от Bordetella pertussis МКБ A37.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Коклюш, предизвикан от Bordetella pertussis МКБ A37.0
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 01:55
    Коментирайте "Коклюш, предизвикан от Bordetella pertussis МКБ A37.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Косопад предизвикан от стрес, какво може да помогне?

преди 4004 дни, 10 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 14 часа

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 5 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 5 часа и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 5 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 70 гр.

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival