Туберкулоидна проказа МКБ A30.1
Проказата (болест на Hansen) е хронична грануломатозна антропоноза, засягаща кожата, лигавиците, периферната нервна система и висцералните органи.
Причинител на заболяването е Micobacterium leprae - облигатен, интрацелуларен, Грам-положителен бацил с подчертан тропизъм към макрофагите и Швановите клетки.
Извор на заразата е болният човек. Заразяване настъпва чрез непосредствен по-дълъг, понякога и по-кратък контакт с болния.
Входна врата са горните дихателни пътища (въздушно-капкова инфекция) или повредената кожа и лигавица. Предразполагащи фактори са лошите хигиенни и социални условия, намалената резистентност на организма и др.
Различават се няколко клинични варианти на заболяването. Относително неконтагиозна, доброкачествена и бавно протичаща форма е т.нар. туберкулоидна проказа (проказа ТТ).
Засягат се преди всичко кожата и периферните нерви, по-рядко лимфните възли, без изразени висцерални промени. Характеризира се с ограничен брой кожни лезии. Най-често се наблюдава една голяма еритемна плака с добре контурирани, леко надигнати граници и атрофичен център. Лезиите може да добият дъговиден или ануларен характер, да са сухи и сквамозни, хипохидротични и алопетични. Те могат да се открият навсякъде по кожата, но щадят интертригинозните области и скалпа. Понякога е налице голяма, асиметрична хипопигментна макула. Двата типа лезии са анестетични и алопетични. След няколко години може да настъпи спонтанна регресия с остатъчни пигментни промени (vitiligo gravior) или цикатризиране. В други случаи, обаче заболяването може да прогресира към граничния вариант и рядко, при нелекувани болни, към лепроматозния.
Наблюдава се промени в сетивността, загуба на чувството за топлина, по-късно за допир и болка. Съпровождащ симптом е анхидрозата на засегнатите участъци - важен диагностичен белег. Невралното засягане е често, като големият ушен нерв, фибуларният, задният тибиален, улнарният и радиалният нерви са задебелени и с нарушена функция. Нервното увреждане може да настъпи рано и да доведе до парализа на ръката или крака.
Хистологично се наблюдават добре оформени епителоидни грануломи, обикновено разположени в папиларната дерма, често около невроваскуларните структури. Грануломите са заобиколени от лимфоцити, които проникват в епидермиса. Честа находка са гигантските клетки тип Лангханс. Дермалните нерви са разрушени или задебелени от грануломите. Туберкулоидната форма е бедна на M. leprae и е с положителна лепроминова реакция на Mitsuda-Hayachi (алергична форма).
Съществува и т.нар. нервна туберкулоидна лепра, при която се засягат само нервите без наличие на кожни обриви.
Диагнозата се поставя на базата на:
- анамнеза (прекарване в лепрозни страни и контакт с болни)
- бактериологично изследване на секрет от горните дихателни пътища или разпаднати тъкани
- хистологично изследване
- неврологично изследване
Понякога се прави и биопсия на черен дроб.
За лечение на туберкулоидна проказа се прилагат Dapson плюс Rifampicin веднъж месечно в продължение на 6 месеца.
Туберкулоидната лепра е с добра прогноза, с тенденция за обратно развитие и спонтанно оздравяване.
Коментари към Туберкулоидна проказа МКБ A30.1