Милиарна туберкулоза МКБ A19
Милиарната туберкулоза спада към хематогенно - дисеминираните форми на първична туберкулоза.
Причинител на милиарната туберкулоза е Mycobacterium tuberculosis. Той е киселинноустойчив, бавно растящ, облигатен аероб.
Различават се пет типа туберкулозни бактерии, като патогени за човека са: Tipus humanus и Tipus bovis.
Съществува и една група от микобактерии, която включва т.нар. атипични или нетуберкулозни бактерии.
Източници на заразяване с M. tuberculosis са болните от туберкулоза хора и животни. Болните, които в отделен етап от развитие на заболяването отделят и разпространяват туберкулозния бактерий чрез т.нар отворени форми.
Проникването на туберкулозния бактерий в организма може да се осъществи по аерогенен, стомашно - чревен, лимфогенен път и чрез кожата.
Разпространението на туберкулозния процес може да се осъществи по лимфен, кръвен, бронхогенен път и по съседство.
Към тези форми се причисляват:
- остра милиарна туберкулоза,
- подостра хематогенно-дисеминирана туберкулоза,
- хронично хематогенно-дисеминирана туберкулоза.
Острата милиарна туберкулоза настъпва при срив на имунната система, при която навлезлите в кръвообращението туберкулозни бактерии се разпространяват най-често в бронхобелодробната система, образуват се туберкули в интерстициума, като рентгенологически промените са много характерни - малки еднакви колкото просено зърно огнища, разположени от върховете към основите в двата бели дроба.
При вродени или придобити имунодефицитни състояния настъпва клиничната картина на генерализирана туберкулоза.
Клиничната картина се владее от много силно изразен интоксикационен синдром:
- мъчителна кашлица,
- тахидиспнея,
- понякога с обструкция на малките дихателни пътища и сърдечно - съдова недостатъчност.
Подостро хематогенно-дисеминирана туберкулоза се различава от острата по давността на процеса и характериситката на огнищата. При тази форма е налице частично съхранен имунитет и процесът протича тласъчно.
Рентгенологично тази форма се характеризира с различни по големина и плътност огнища, разположени симетрично в двата бели дроба.
Хронично хематогенно-дисеминираната туберкулоза се проявява при наличие на полирезистентни щамове на туберкулозни бактерии.
Диференциална диагноза се прави с ретикулоендотелиозите - хистиоцитоза, белодробна хистоплазмоза, милиароподобна форма на стафилококова пневмония и други.
Лечението на милиарната туберкулоза е продължително - задължително 12 месеца или повече. Прилагат се туберкулостатици - комбинация от най-малко три препарата. Също така се прилага и симптоматично лечение с антипиретици и аналгетици.
При своевременна диагноза и правилно лечение, прогнозата е добра.
Коментари към Милиарна туберкулоза МКБ A19