Туберкулоза на интраторакалните лимфни възли, без указание за бактериологично или хистологично потвърждаване МКБ A16.3
Туберкулоза на белите дробове без указание за бактериологично или хистологично изследване може да има при предварително доказана туберкулоза и липса на необходимост за диагнозата на заболяването.
Туберкулоза на лимфни възли - хилусни, интраторакални, медиастинални и трахеобронхеални могат да бъдат идентифицирани чрез методи за образна диагностика: рентгенография, компютърна томография или ЯМР.
Чрез бронхоскопия също могат да се открият лимфаденопатии.
Метод за идентифициране на туберкулозни бактерии или по-бързо установяване на растежа им се основава на определени специфични компоненти от туберкулозните бактерии (антигени) или на антитела, продуцирани от болния.
Тези методи изискват сложна и скъпа техника.
Въпреки това са високоспецифични, чувствителни и са подходящи за ранна диагностика на туберкулозното заболяване.
Серологичните изследвания определят титъра на антителата срещу микобактериални антигени. Такъв е например HEXAGON TB - тест. Определят се имунохромографски специфични IgG, IgA и IgM антитела за 10 минути в цяла кръв, серум или плазма.
Лимфоцитна бласттрансформация с PPD - реакция на имунната система, при която под влияние на антигените зрелите лимфоцити се трансформират в по-малко диференцирани лимфобласти и същевременно лимфобластите пролиферират.
Оцеката на имунологичната реактивност се извършва с неспецифичен митоген - фитохемаглутинин със специфичен - туберкулин или пречистен белтъчен препарат (PPD). Нормална реакция - 2,5% - 3%. Паралелно се проследява за контрол и спонтанната бласттрансформация без прибавяне на специфичен антиген.
Повишеният БТТ показва, че организмът е в контакт със специфичен антиген.
Най-добре обаче туберкулоза на лимфни възли, без указание за бактериологично и хистологично потвърждение: хилусни, интраторакални, медиастинални и трафеобронхеални се визуализират с методи на образната диагностика.
Рентгенологично се установява сянка, при хилусни или трахеобронхеални лъзли уголемени сенки. Вижда се еднородно плътно засенчване, съчетано от отделни овали, сливащи се в сенки.
Външното очертание на засенчването е вълнообразно, многодъгово, невинаги рязко. Сред патологичната сянка не се различават обикновено съдови и бронхиални клонове, неясно се отдиференцира и полето на хилуса и сърдечната сянка.
При засягане на паратрахеални лимфни възли горната медиастинална сянка е едностранно разширена, при по-голямото й уголемяване външното очертание на медиастинума е изпъкнало или многодъгово.
Туберкулоза на трахеобронхиалните лимфни възли се доказва по-сигурно томографично, понякога и на обикновена рентгенограми се вижда кръгловато засенчване в областта на горния полюс на хилуса.
Диагнозата на бронхаденита на интраторакални лимфни възли и на медиастиналните лимфни възли е трудна.
Коментари към Туберкулоза на интраторакалните лимфни възли, без указание за бактериологично или хистологично потвърждаване МКБ A16.3