Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински журнал Медицинска практика и клинични случаи Еозинофилен езофагит

Еозинофилен езофагит

от 29 окт 2023г., обновено на 16 ное 2023г.
Автор: Теодора Славова
Еозинофилен езофагит - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Епидемиология

› Етиология

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

› Прогноза

Въведение

Еозинофилният езофагит (ЕоЕ) представлява алергично възпалително заболяване на хранопровода с хронифициращ ход, включващо селективното натрупване на еозинофили в тази анатомична област. Еозинофилите или еозинофилните гранулоцити са вид левкоцити, произхождащи от миелоидния кръвен ред в костния мозък и клинично се свързват с  наличието на хелминтни паразитози и алергии, но нормално не присъстват в областта на хранопровода. Увеличеният брой на еозинофили в кръвта се бележи с термина "еозинофилия" и може да намерите пълна информация за състоянието на:

» Еозинофилия

Епидемиология

Еозинофилният езофагит е диагностициран за път път през 1977г. при възрастен пациент, а в началото на 90-те години беше признато като отделна нозологична единица. Оттогава досега заболяването показва нарастваща тенденция в световен мащаб. Сегашните кохортни проучвания показват, че разпространението на състоянието варира между 45 и 55 новодиагностицирани случая на 100 000 души население. ЕоЕ може да засегне както мъже, така и жени, но е по-често срещан при хората от мъжки пол (съотношение мъже:жени – 3:1) и бялата раса, както и при хора с други алергични заболявания като екзема, бронхиална астма, сенна хрема, хранителни непоносимости и т.н., а също и при фамилно обременени индивиди.

Етиология

Причините, поради които възниква еозинофилният езофагит, са неизяснени. Предполага се, че ЕоЕ е резултат на алергична реакция на организма спрямо определени храни или алергени от околната среда. Етиопатогенезата се свързва с анормален имунен отговор към определена антигенна стимулация, като твърдението се подкрепя от проучвания, които отчитат сезонни и климатични вариации в представянето на заболяването. Така например, те показват, че увеличение на ЕоЕ се забелязва през пролетния или есенния времеви диапазон, както и в сухите и много студени райони. В имунния отговор се въвличат определени групи клетки – интерлевкини, IL-4, IL-5, IL-13, Th2-цитокини, мастоцити, еотаксин-1, еотаксин-3.

Еозинофилен езофагит етиология

Важно е да се отбележи също и фактът, че съществува обратна връзка между експресията на еозинофилен езофагит и инфекцията с Helicobacter pylori. Еозинофилният езофагит се среща по-често при пациенти с целиакия. Целиакията е подробно описана в раздела „Медицинска енциклопедия“ и може да намерите подробна информация за нея на:

» Целиакия

Клинична картина

Клиничната картина на еозинофилния езофагит е неспецифична и пациентите са в добро общо състояние, по тази причина диагнозата обикновено се поставя няколко години след появата на оплакванията. Симптомите, с които се манифестира заболяването, се отличават в различните периоди на развитие. Така например, при кърмачета еозинофилният езофагит се презентира с:

  • Отказ от хранене
  • Повръщане след нахранване
  • Забавен растеж
  • Ненаддаване на тегло
  • Наличие на гастроезофагеален рефлукс(ГЕР), неповлияващ се от медикаменти

При деца и възрастни могат да присъстват:

  • Гадене
  • Повръщане
  • Коремна болка
  • Дисфагия(затруднено преглъщане, силно изразено при по-твърди храни)
  • ГЕР, неповлияващ се от медикаментозно лечение
  • Липса на апетит
  • Ретростернална болка(болка зад гръдната кост)
  • Наличие на чуждо тяло в хранопровода

Диагноза

Диагнозата „Еозинофилен езофагит“ се поставя на базата на клинични и параклинични изследвания, като биопсията остава единствения сигурен метод за доказване на диагнозата. Вашият лекуващ лекар ще Ви разпита подробно за оплакваниявата Ви и откога датират, наличие на придружаващи заболявания, както и дали сте фамилно обременен по отношение на алергични или други гастроентерологични състояния.

Ендоскопията на горния гастроинтестинален тракт е задължителна, тъй като по този начин еозинофилният езофагит се отдиференцира от други състояния. При съмнение за ЕоЕ задължително се прави биопсия на хранопровода, като пробите се взимат от проксималната, медиалната и дисталната част на хранопрода(поетажна щипкова биопсия), заедно с биопсии от антума и дванадесетопръстника, за да се изключат други диагнози в диференциално-диагностичен план.

От хистопатологичното изследване се разкриват обширни еозинофилни зони, инфилтриращи езофагеалната лигавица, заедно с мастоцити и базофили. Забелязва се също наличието на базално-клетъчна хиперплазия, удължение на папилите, повърхностно наслояване на еозинофилите и фиброза на субепитела.

Еозинофилен езофагит диагноза

Провеждането на пълна кръвна картина, както и на други тестове, установяващи наличието на специфични алергени, към които е сенсибилизиран организма, улесняват диагнозата.

Диференциална диагноза може да се направи с:

  • Пептичен езофагит
  • Рефлуксен езофагит
  • Склеродермия
  • Микотичен езофагит
  • Стриктури на хранопровода
  • Ахалазия
  • Болест на Крон
  • Диафрагмална херния

Лечение

Лечението на еозинофилния езофагит е комплексно, тъй като включва медикамендозно, ендоскопско и диететично лечение. На пациентите се препоръчва да приемат предимно течно-кашави храни, поради нарушената кинетика на хранопровода и наличието на дисфагични оплаквания. Избягват се храни, които се считат за алергени, като ядки, шоколад, мляко и млечни продукти, яйца, ягоди и други, при установена алергия към някои от тях.

Ендоскопско лечение при еозинофилен езофагит се провежда в случаите на наличие на чуждо тяло в хранопровода, както и при силно изразени стриктури. При последните се налага извършването на балонна дилатация за разширяване на стеснения участък.

Основно място в лечението на еозинофилния езофагит заема приложението на локални кортикостероиди, а системни не се прилагат, тъй като е установено, че нямат никакво действие спрямо ЕоЕ. Прилага се перорална суспензия флутиказон от 880 до 1760mcg/дневно или будезонид 1-2mg/дневно за период от 8 седмици според препоръките на Американския колеж по гастроентерология(American college of gastroenterology, ACG).

Прогноза

При строг контрол на еозинофилния езофагит, прогнозата е сравнително добра. Тъй като ЕоЕ е хронично рецидивиращо заболяване, то следва своя естествен ход на обостряния и ремисии. Като цяло, преживяемостта на пациентите с еозинофилен езофагит, не е по-различна от тази на общата популация. Възможно е дългогодишно нелекуваният ЕоЕ да доведе до ремоделиране на хранопровода, наличие на стриктури, пръстен на Шатцки и в крайна сметка до ахалазия.


Изображение: Nephron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; freepik.com;

5.0/5 2 оценки

Библиография

emedicine.medscape.com/article/1610470-overview#a1

medlineplus.gov/eosinophilicesophagitis.html

www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/eosinophilic-esophagitis

www.mayoclinic.org/diseases-conditions/eosinophilic-esophagitis/symptoms-causes/syc-20372197

www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459297/

Коментари към Еозинофилен езофагит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Еозинофилен езофагит
    www.framar.bg 
    на 27 May 2025 в 23:11
    Коментирайте "Еозинофилен езофагит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Медицинска практика и клинични случаи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Гастроезофагеална рефлуксна болест без езофагит - препоръки?

преди 4024 дни, 5 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Maldives Coupon Code “ACX034770” $100 Off for new & existing customers with free shipping 2025

преди 56 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 11 дни, 11 часа и 15 мин.

Какво представлява прозяването

преди 16 дни, 2 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 16 дни, 2 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИТАМИН E капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН

ПРИМА ТЕСТ ЗА ИНФЕКЦИЯ НА ПИКОЧНИТЕ ПЪТИЩА * 3

РУМИ ИЛИЕВА БАЛСАМ ЗА УСТНИ МОХИТО 4,3 мл

ДЖОНСЪН BEDTIME БЕБЕШКИ ШАМПОАН 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЕАНКСИТ 0,5 mg /10 mg филмирани таблетки * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:53:49

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:52:36

БЯЛ ТРЪН СЕМЕ 100 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:51:14

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА КУРКУМА 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:50:18

РОВАТИНЕКС капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:50:02
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival