Клас Anthocerotopsida (Рогоспорангиеви мъхове)
Рогоспорангиевите мъхове са една от най-старите групи съществуващи и днес сухоземни растения. Класификацията на рогоспорангиевите мъхове е обект на постоянни изследвания.
Гаметофитът обикновено представлява дисковиден или широк лентовиден талом. Чрез просто устроени ризоиди се закрепва към почвата. Разликата между клетките на рогоспорангиевите мъхове и на всички останали е съдържанието само на един широк и паничковиден хлоропласт.
Междуклетъчните пространства на талома са пълни със слуз, в която живеят водорасли. Долната повърхност има устица с две бобовидни затварящи се клетки. На горната повърхност на талома се намират празнини, в които са разположени антеридии или архегонии.
За разлика от чернодробните мъхове при рогоспорангиевите спорофитът показва по-сложна вътрешна структура - удължена кутийка, която се прикрепва с помощта на хаусторий за гаметофита. Централната ос е удължена в колона и е заобиколена от археспорна тъкан, от която се образуват спори и елатери. Друго различие - частите на кутийката узряват последователно.
Коментари към Клас Anthocerotopsida (Рогоспорангиеви мъхове)