Хистологично устройство на панкреаса
Строежът на панкреаса показва, че той е типичен паренхимен орган. Покрит е със съединителнотъканна обвивка, от която към вътрешността на този орган се образуват прегради, разделящи паренхима на делчета.
Междуделчестата съедина тъкан изгражда скелета на органа: капсулата на органа е изградена от уплътнена съединителна тъкан, интерлобуларната тъкан бива по-хлабава, а интерстициалната е хлабава съединителна тъкан.
Панкреасът има две части: екзокринна и ендокринна.
Екзокринната част представлява ацинозна жлеза, чийто секрет се излива в началото на дванадесетопръстника.
Изводният канал има стена, изградена от: лигавица, мускулен слой и адвентиция. Той се разполага по цялата дължина на жлезата и има разколнения за всяко жлезно делче, като всяко крайно делче завършва с жлезен ацин. Жлезните ацини са изградени от високи клетки с пирамидална форма, между които се образуват интерцелуларни каналчета, увеличаващи секреторната повърхност на клетките. Последните имат кълбовидни ядра, които са заобиколени от гранулиран ендоплазмен ретикулум. На апикалният си полюс екзокринните жлезни клетки притежават слабо развити микровили.
Ендокринна част на панкреаса - към тази част на панкреаса се причисляват Лангерхансовите острови. Те са изградени от ендокринни клетки, обградени от капилярна мрежа и съединителна тъкан. През фенестрираните стени на капилярите, подадат в кръвния ток, отделените от клетките хормони.
Клетките, които се съдържат в Лангерхансовото островче са няколко вида:
Коментари към Хистологично устройство на панкреаса