Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Органи и системи Сърдечносъдова система Аорта Клонове на коремната аорта

Клонове на коремната аорта

от 18 фев 2015г.
Автор: Атанас Кутлев
Клонове на коремната аорта - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От коремната аорта се отделят чифтни париетални клонове, които кръвоснабдяват коремната стена, и висцерални клонове, които биват нечифтни и чифтни. Калибърът на висцералните клонове е значително по-голям от този на париеталните.

Париеталните или пристенни клонове на коремната аорта са:

  • a. phrenica inferior;
  • aa. lumbales.

1. A. phrenica inferior е чифтен артериален съд, която води началото си от предната страна на аортата непосредствено под предно-горния ръб на hiatus aorticus. Артерията се насочва латерално, като дясната минава зад долната куха вена, а лявата - зад долния край на хранопровода. От нея се отделят клончета, кръвоснабдяващи предната и задна част на диафрагмата. От самото начало на съда се отделя малко клонче за надбъбречната жлеза - a. suprarenalis superior.

2. Aa. lumbales са 4 чифтни артерии, съответстващи на междуребрените артерии. Те изхождат от ствола на коремната аорта на равнището на телата на първи до четвърти поясен прешлен и се насочват напречно в латерална посока, като са разположени под мускулите, започващо от прешленните тела. По-нататък те преминават по задната повърхност на m. quadratus lumborum, след което преминават между вътрешния кос и напречния коремен мускул и с предните си краища достигат правия коремен мускул, където анастомозират с aa. epigastricae.

От aa. lumbales се отделят следните клончета:

  • ramus dorsalis - по своя ход и разклонения е аналогичен на едноименния клон на задните между ребрени артерии - отделя ramus spinalis за гръбначния мозък и клончета за мускулите и кожата в поясната област;
  • клончета за мускулите и кожата на коремната стена - отделят се по цялото протежение на aa. lumbales.

Нечифтните висцерални клонове на коремната аорта са:

  • truncus coeliacus;
  • a. mesenterica superior;
  • a. mesenterica inferior.

1. Truncus coeliacus - чревен ствол, предствлява къс и с голям калибър артериален ствол, който изхожда от предната страна на коремната аорта на нивото на дванадесети гръден прешлен. След кратък ход - 1-2 см, стволът на артерията се разделя на три клона:

  • a. gastrica sinistra;
  • a. hepatica communis;
  • a. splenica.

Чревен ствол

A. gastrica sinistra е с най-малък калибър. Насочва се към кардията на стомаха, отделя няколко клончета за долния край на хранопровода - rami oesophageales, и извива по малката кривина на стомаха. По своето протежение лявата стомашна артерия отделя множество клончета към предната и задна стена на стомаха.

A. hepatica се насочва надясно и преминава между двата листа на малкото було. В тази област от нея се отделя a. gastrica dextra, която по малката кривина на стомаха анастомозира с a. gastrica sinistra. След това се дели на a. hepatica propria и a. gastroduodenalis.

  • A. hepatica propria върви между двата листа на lig. hepatoduodenale, вляво от ductus choledochus и от предната страна на v. portae, в областта на porta hepatis се дели на ляв и десен клон, които навлизат в черния дроб. От самата артерия или от нейния десен клон се отделя a. cystica за жлъчния мехур.
  • A. gastroduodenalis върви в низходяща посока и зад дванадесетопръстника се разделя на a. gastroomentalis dextra, която преминава по голямата кривина на стомаха и отделя разклонения за него и за голямото було, и aa. pancreaticoduodenales superiores (предна и задна), които вървят между дванадесетопръстното черво и главата на задстомашната жлеза и изпращат клончета за тези органи.

A. splenica е клонът на чревния ствол с най-голям калибър. След отделянето й се насочва наляво, върви по горния ръб на панкреаса и достига хилуса на слезката, където се дели на няколко клона, навлизащи в органа. По хода на артерията се отделят следните клонове:

  • rami pancreatici - клончета за задстомашната жлеза, като с по-голямо значение имат a. pancreatica dorsalis, inferior, magna и a. caudae pancreatis;
  • aa. gastricae breves - за участъка на дъното на стомаха, към който заляга слезката;
  • a. gastroomentalis sinistra - насочва се по голямата кривина на стомаха, където анастомозира с a. gastroomentalis dextra;
  • rami splenici и малко клонче за задната повърхност на стомаха.

2. A. mesenterica superior - горна опорачна артерия, е една от големите клонове на коремната аорта, който изхожда от предната й страна, на 1-2 см под truncus coeliacus. Тази артерия се спуска надолу и напред, като минава зад панкреаса, през incisura pancreatis, над долната част на дванадесетопръстника и стига до корена на мезентериума - radix mesenterii. Продължавайки хода си, артерията преминава между двата листа на мезентериума надолу и надясно към дясната хълбочна яма.

От ствола на горна опорачна артерия се отделят:

  • a. pancreatoduodenalis inferior;
  • aa. jejunales et ilealis;
  • a. ileocolica;
  • a. colica dextra;
  • a. colica media.

Горена месентериална артерияA. pancreatoduodenalis inferior изхожда при долния край на панкреаса и долната част на дуоденума и дава клончета за двата органа. Артерията анастомозира с aa. pancreaticoduodenales superiores.

Aa. jejunales et ilealis са 10-15 на брой, излизат последователно от лявата страна на артерията и между двата листа на мезентериума се насочват към извивките на тънкото черво. Всяка артерия се разклонява дихотомно и анастомозира със съседните артерии, като се формират дъги и аркади. От дъгите водят началото си нови клончета, които на свой ред анастомозират и образуват дъги от втори ред. Формират се и дъги от трети ред. От дъгите излизат артериални клончета, които обхващат тънкото черво.

A ileocolica се отделя от дясната страна на горната опорачна артерия, в нейния горен участък при корена на мезентериума. Насочва се надолу и надясно, върви зад пристенната коремница на задната коремна стена и отделя клонове за: крайната част на тънкото черво - ramus ilealis, сляпото черво - aa. cecales anterior et posterior, долната част на възходящото ободно черво - ramus colicus. От клончето за сляпото черво изхожда a. apendicularis, която минава зад крайната част на тънкото черво и достига апендикса.

A. colica dextra изхожда на нивото на долния край на дуоденума при корена на мезентериума, върви надясно и е покрита от париеталната коремница. В близост с ръба на възходящото ободно черво тя се дели на два клона: низходящ, който анастомозира с a. ileocolica, и възходящ, който анастомозира с a. colica media. От тези клонове се отделя странични клончета, които кръвоснабдява стената на ободното черво.

A. colica media започва малко над началото на a. colica dextra, в някои случаи имат общ ствол с нея. Тя навлиза между двата листа на mesocolon transversum и в близост с напречното ободно черво се разделя на два клона, които се насочват надясно и наляво. Десният анастомозира с a. colica dextra, а левият - с a. colica sinistra, като се формира най-дългата анастомоза - arcus Riolani. В резултат на тези анастомози се образуват основни дъги, даващи клончета, които образуват дъги от втори и понякога трети ред. От тях се отделят разклонения за цялото протежение на напречното ободно черво.

3. A. mesenterica inferior - долна опорачна артерия. Изхожда от предната повърхност на коремната аорта на нивото на втори поясен прешлен и се насочва надолу и наляво, като върви зад париеталния перитонеум на задната коремна стена. Артерията се разделя на три клона:

  • a. colica sinistra;
  • aa. sigmoideae;
  • a. rectalis superior.

Долна месентериална артерияA. colica sinistra се насочва наляво и се дели на два клона: възходящ, който се насочва нагоре и анастомозира с левия клон на a. colica media, и низходящ, който се свързва с aa. sigmoideae. Клончета на двата клона кръвоснабдяват colon descendens.

Aa. sigmoideae са най-често две на брой, вървят по задната коремна стена, покрити от перитонеум, след което навлизат между двата листа на mesocolon sigmoideum, в който се разклоняват и формират дъги. От последните изхождат артериални клончета за сигмовидното ободно черво. Тези артерии анастомозират с a. colica sinistra и a. rectalis superior.

A. rectalis superior е краен клон на a. mesenterica inferior. Има низходящ ход, като минава в ретроперитонеалното пространство и придружена от едноименната вена, прекосява предната повърхност на левите хълбочни съдове и се разделя на клончета за ампуларната част на ректума. В стената на правото черво тези клончета анастомозират с разклонения на a. rectalis media - клон на a. iliaca interna.

Чифтни висцерални клонове на коремната аорта:

  • a. suprarenalis media;
  • a. renalis;
  • a. testicularis;
  • a. ovarica.

1. A. suprarenalis media е артериален съд с малък калибър. Започва малко под нивото на a. mesenterica superior, насочва се латерално, преминава пред крачетата на поясната част на диафрагмата и достига надбъбречната жлеза. В паренхима на жлезата се разклонява и анастомозира с a. suprarenalis superior и с a. suprarenalis inferior - клон на a. renalis.

2. A. renalis - бъбречна артерия. Отделя се от ствола на коремната аорта под прав ъгъл, на нивото на втори поясен прешлен и се отправя към хилуса на бъбрека. Дясната бъбречна артерия е по-дълга от лявата. Двете артерии прилягат към задната коремна стена, като дясната преминава зад ствола на долната куха вена, главата на панкреаса и низходящата част на дуоденума, а лявата - зад панкреаса. Малко преди навлизането на артерията в бъбречния хилус, от ствола й се отделя клон за надбъбречната жлеза - a. suprarenalis inferior, и малки клончета за бъбречното легенче, горната част на пикочопровода и мастната капсула на бъбрека. В областта на бъбречния хилус a. renalis се разпада на 3-4 клона, които навлизат в бъбречния паренхим.

3. A. testicularis представлява тънък и дълъг артериален съд, който изхожда от коремната аорта на малко под началото на a. renalis. Тя има низходящ ход, насочва се леко латерално, като дясната прекосява предната повърхност на долната куха вена. По-надолу двете артерии са симетрични. Тестикуларната артерия върви в ретроперитонеалното пространство пред пикочопровода, отделяйки клончета за него - rami ureterici, след това минава успоредно на a. ilica externa, навлиза в canalis inguinalis и в състава на семенната връв достига тестиса.

4. A. ovarica е артериален съд в женския организъм, съответстващ на a. testicularis при мъжкия пол. По задната коремна стена тя има същия ход и същите отношения. За разлика от a. testicularis, яйчниковата артерия навлиза в малкия таз, върви във вътрешността на lig. suspensorium ovarii и достига яйчника, където отделя rami ovarici и ramus tubaris за маточната тръба.

5.0/5 2 оценки

Коментари към Клонове на коремната аорта

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клонове на коремната аорта
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 06:06
    Коментирайте "Клонове на коремната аорта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Органи и системи
  • Сърдечносъдова система
  • Аорта
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

МОЛЯ ВИ ЗА МНЕНИЕ , СПЕШНА ОПЕРАЦИЯ НА АОРТА С ФАТАЕН КРАЙ ЗА НАС

преди 2669 дни, 9 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 18 часа и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 9 часа и 11 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 9 часа и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 9 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival