ердостеин (erdosteine) | ATC R05CB15
erdosteine | R05CB15
Ердостеин е синтетично лекарство за перорално приложение. По химична структура е дитиолово съединение и принадлежи към групата на муколитичните и отхрачващи лекарства (експекторанти), което също има мукорегулаторна и мукокинетични свойства.
Показания
Ердостеин се използва при остри и хронични заболявания на дихателната система, свързани с образуване на вискозни храчки - остър и хроничен бронхит, бронхиектазии, пневмония, бронхиална астма, кистозна фиброза. Разработен е метод за лечение с включване на ердостеин в лечението на белодробна туберкулоза.
Противопоказания
Ердостеин е противопоказан при:
- свръхчувствителност към лекарството
- при обостряне на стомашна и дуоденална язва
- хемоптиза
- склонност към кървене
- тежка бъбречна и чернодробна недостатъчност
Ердостеин се използва при деца над 8 години.
Лекарството се използва с повишено внимание по време на бременност и кърмене.
Бременност и кърмене
Няма налични данни за употребата на ердостеин при бременни жени и кърмене. Поради това не се препоръчва употребата на ердостеин при бременни или кърмещи жени.
Нежелани лекарствени реакции
Ердостеин се свързва с ниска честота на нежелани реакции, повечето от които са стомашно-чревни и като цяло леки. Следните нежелани реакции могат да се появят при употреба на ердостеин:
- Алергични реакции - редки (0,01-0,1%) - кожен обрив, сърбеж по кожата, уртикария, екзема, еритема на кожата.
- От храносмилателната система - рядко (0,01-0,1%) гадене, повръщане, киселини, коремна болка, диария; много рядко (по-малко от 0,01%) промяна във вкуса.
- От дихателната система - рядко (0,01-0,1%) задух, бронхоспазъм, грипоподобен синдром, кървене от носа.
Симптоми на предозиране
Симптомите на предозиране могат да включват замайване, изпотяване, зачервяване.
Лекарствени взаимодействия
Не са докладвани вредни взаимодействия с други лекарства и поради това продуктът може да се прилага заедно с антибиотици и бронходилататори.
Фармакологични характеристики
Ердостеинът е синтетично лекарство, което по химичен състав е дитиолово съединение и принадлежи към групата на муколитичните и отхрачващи лекарства. Механизмът на действие на лекарството е деполимеризация и разрушаване на киселинни мукополизахариди на бронхиалната секреция чрез разкъсване на тиоловите мостове, които свързват гликопротеиновите влакна на храчката под действието на активните метаболити на ердостеин. Освен това подобрява реологичните свойства на храчките, намалява образуваното количество и улеснява отделянето на храчки. В допълнение, активните метаболити на лекарството имат антиоксидантно и противовъзпалително действие, имат способността да намаляват свободните радикали в белодробната тъкан и предотвратяват инхибирането на ензима алфа1-антитрипсин (особено при пушачи, което намалява негативните ефекти на тютюневия дим върху белодробната тъкан). Ердостеинът също така намалява адхезията на бактериите към лигавиците на дихателните пътища, което допринася за бързото премахване на респираторните инфекции, намалява честотата на обострянията на хронични респираторни заболявания, както и намалява нуждата от антибиотици. Ердостеин също има способността да повишава концентрацията на антибиотици в дихателните пътища, а също така има изразен локален противовъзпалителен ефект. Лекарството също не предизвиква бронхоспазъм и има способността да намалява бронхиалната хиперреактивност. Ердостеинът няма свободни тиолови радикали, така че лекарството има много по-слаб ефект върху лигавиците на храносмилателната система, а когато се използва, броят на страничните ефекти от храносмилателните органи е незначителен.
Ердостеинът се абсорбира добре и се разпределя в тялото след перорално приложение, бионаличността на лекарството не е проучена. При първото преминаване през черния дроб се метаболизират до три активни метаболита, чиято максимална концентрация се наблюдава 2 часа след перорално приложение на ердостеин. Ердостеинът в умерени количества (64,5%) се свързва с плазмените протеини. Лекарството се екскретира главно чрез бъбреците, частично се екскретира с изпражненията. Полуживотът на лекарството е повече от 5 часа, активността на ердостеин продължава 12 часа след перорално приложение. Полуживотът на лекарството се увеличава с нарушена чернодробна и бъбречна функция.
Дозировка
Ердостеин се предлага под формата на желатинови капсули от 0,15 и 0,3 грама за перорално приложение. Дозировката е 300 милиграма два пъти дневно или дневно. Максимална продължителност на лечението с ердостеин е 10 дни. Капсулите трябва да се поглъщат цели с чаша вода.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Продукти свързани с ердостеин
ЕРДОМЕД капсули 300 мг * 20
ЕРДОМЕД прах за перорален разтвор 225 мг * 20
ЕРДОМЕД прах 175 мг / 5 мл 100 мл
ЕРДОМЕД прах за перорална суспензия 175 мг / 5 мл 100 мл ФАРМАЛЕЙК
Библиография
https://www.medicines.org.uk/emc/product/287/smpc#gref
https://www.mims.com/philippines/drug/info/erdosteine?mtype=generic
https://en.wikipedia.org/wiki/Erdosteine
https://go.drugbank.com/drugs/DB05057
Коментари към ердостеин (erdosteine) | ATC R05CB15