корифолитропин алфа (nivolumab) | ATC L01XC17
nivolumab | L01XC17
Ниволумаб е лекарство, използвано за лечение на редица видове рак. Одобрен е за медицинска употреба в САЩ през 2014 година. Той е в списъка на основните лекарства на Световната здравна организация. Ниволумаб е втората одобрена от FDA системна терапия за мезотелиом и е първата одобрена от FDA имунотерапия за лечение на рак на стомаха от първа линия.
Показания за употреба
Ниволумаб е показан за лечение на:
- Нерезектируем или метастатичен меланом
- Адювантно лечение на меланома
- Метастатичен недребноклетъчен рак на белия дроб
- Злокачествен плеврален мезотелиом
- Усъвършенстван бъбречно-клетъчен карцином
- Класически лимфом на Ходжкин
- Плоскоклетъчен карцином на главата и шията
- Уротелиален карцином
- Хепатоцелуларен карцином
- Рак на хранопровода
- Рак на стомаха, рак на гастроезофагеалното съединение и аденокарцином на хранопровода
Ниволумаб се използва като лечение от първа линия за неоперабилен или метастатичен меланом в комбинация с ипилимумаб, ако ракът няма мутация в BRAF, и като лечение от втора линия за неоперабилен или метастатичен меланом след лечение с ипилимумаб и, ако ракът има BRAF мутация, BRAF инхибитор. Използва се също за лечение на метастатичен плоскоклетъчен недребноклетъчен рак на белия дроб с прогресия със или след лекарства на базата на платина и за лечение на дребноклетъчен рак на белия дроб. Използва се и като лечение от втора линия за бъбречно-клетъчен карцином след неуспешно антиангиогенно лечение.
Ниволумаб се използва за първичен или метастатичен уротелиален карцином, най-честата форма на рак на пикочния мехур. Той може да бъде предписан за локално напреднала или метастатична форма на състоянието, което изпитва прогресия на болестта по време или след химиотерапия, съдържаща платина, или има прогресия в рамките на 12 месеца след неоадювантно или адювантно лечение с химиотерапия, съдържаща платина.
Ниволумаб е показан за адювантно лечение на хора с меланом със засягане на лимфни възли или при хора с метастатично заболяване, претърпели пълна резекция.
Комбинацията от ниволумаб с ипилимумаб се използва за лечение от първа линия на възрастни със злокачествен плеврален мезотелиом, който не може да бъде отстранен чрез операция.
През април 2021 година Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) одобри ниволумаб, в комбинация с определени видове химиотерапия, за първоначално лечение на хора с напреднал или метастатичен рак на стомаха, рак на гастроезофагеалния възел и аденокарцином на хранопровода.
През май 2021 година FDA одобри ниволумаб за хора с напълно резециран рак на хранопровода или гастроезофагеалния възел с остатъчно патологично заболяване, които са получили неоадювантна химиорадиотерапия.
През август 2021 година FDA одобри ниволумаб за адювантно лечение на хора с уротелиален карцином, които са изложени на висок риск от рецидив след претърпяна радикална резекция.
Противопоказания за употреба
Могат да възникнат тежки реакции, свързани с инфузията. Не се препоръчва използването при пациенти с тежки или животозастрашаващи инфузионни реакции, системна гъбична инфекция.
Предупреждения и предпазни мерки
Ниволумаб има предупреждения/предпазни мерки за имунно-медиирани нежелани реакции, които могат да бъдат тежки или фатални и могат да възникнат във всяка система или тъкан на органа, включително пневмонит, колит, хепатит и хепатотоксичност, ендокринопатии, дерматологични нежелани реакции и нефрит и бъбречна дисфункция; реакции, свързани с инфузията; усложнения от алогенна трансплантация на хематопоетични стволови клетки; и ембриофетална токсичност. Лечението на пациенти с множествен миелом с антитяло, блокиращо PD-1 или PD-L1, в комбинация с аналог на талидомид плюс дексаметазон, не се препоръчва извън контролирани клинични проучвания. Пациентите трябва да бъдат наблюдавани за ранно идентифициране и управление на имунно-медиирани нежелани реакции, включително оценка на чернодробните ензими, креатинина и функцията на щитовидната жлеза в началото и периодично по време на лечението.
Бременност и кърмене
Въз основа на механизма на действие и данните от проучвания върху животни, може да настъпи увреждане на плода, когато се прилага на бременни жени.
Да се използва ефективна контрацепция по време на лечението с ниволумаб и най-малко 5 месеца след последната доза терапия.
Неизвестно е дали ниволумаб се разпространява в кърмата при хора. Добре е жените да преустановят кърменето по време на лечението.
Нежелани лекарствени реакции
Листовката на лекарството съдържа предупреждения по отношение на повишения риск от тежко имунно-медиирано възпаление на белите дробове, дебелото черво, черния дроб, бъбреците (с придружаваща бъбречна дисфункция), както и имунно-медииран хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм. Хипотиреоидизмът може да засегне 8,5%, а хипертиреоидизмът 3,7%. Автоимунен диабет, подобен на захарен диабет тип 1, може да се появи при приблизително 2% от хората, лекувани с ниволумаб. Колит може да възникне поради ниволимумаб.
При изпитвания за меланом следните нежелани реакции се наблюдават при повече от 10% от пациентите и по-често, отколкото само при химиотерапия: обрив и сърбеж по кожата, кашлица, инфекции на горните дихателни пътища и периферен оток. Други клинично значими странични ефекти с по-малка от 10% честота са камерна аритмия, възпаление на части от окото (иридоциклит), реакции, свързани с инфузията, замаяност, периферна и сензорна невропатия, лющене на кожата, мултиформен еритем, витилиго и псориазис.
При изпитвания за рак на белия дроб следните нежелани реакции се наблюдават при повече от 10% от пациентите и по-често, отколкото само при химиотерапия: умора, слабост, оток, треска, гръдна болка, генерализирана болка, задух, кашлица, мускулни и ставни болки , намален апетит, коремна болка, гадене и повръщане, запек, загуба на тегло, обрив и сърбеж по кожата.
Следните нежелани реакции се появяват при 1 до 10 на всеки 100 души (между 1 и 10%). Те включват:
- реакция по време на инфузията - обрив, задух, зачервяване или подуване на лицето и замаяност
- възпаление на червата (колит) - това може да причини диария със или без кръв или гной, коремна (коремна) болка или спазми, умора
- висока температура (треска)
- главоболие и замаяност
- възпаление на белите дробове
- симптоми на настинка - възпалено гърло, хрема или запушен нос, кихане или кашлица
- проблеми с щитовидната жлеза
- загуба на апетит и загуба на тегло
- високо кръвно налягане (хипертония)
- язви и рани в устата
- повръщане
- болка в корема
- затруднено изхождане (запек)
- суха уста
- изтъняване на косата
- болка в мускулите, костите и ставите
Редки странични ефекти се случват при по-малко от 1 на 100 души (по-малко от 1%). Те включват:
- белодробни проблеми - като инфекция (пневмония) и течност около белите дробове (плеврален излив)
- проблеми с хипофизната жлеза, които могат да причинят умора, проблеми със зрението и главоболие
- болка в гърдите
- високи нива на вид бели кръвни клетки
- промени в нивата на хормоните - симптомите могат да включват умора, загуба на апетит и загуба на тегло, ниско кръвно налягане, чувство или повръщане и потъмняване на кожата
- дехидратация
- възпаление на кръвоносните съдове (васкулит)
Фармакологични характеристики
Таргетната терапия е резултат от около 100 години изследвания, посветени на разбирането на разликите между раковите клетки и нормалните клетки. Към днешна дата лечението на рака е фокусирано главно върху убиването на бързо делящи се клетки, тъй като една особеност на раковите клетки е, че те се делят бързо. За съжаление, някои от нашите нормални клетки също се делят бързо, причинявайки множество странични ефекти.
Има няколко вида таргетни терапии, които се фокусират върху вътрешните части на клетките. Други таргетни терапии са насочени към рецепторите, които са от външната страна на клетката. Терапиите, насочени към рецепторите, са известни също като моноклонални антитела. Инхибиторите на антиангиогенезата се насочват към кръвоносните съдове, които доставят кислород към клетките, което в крайна сметка кара клетките да гладуват.
Ниволумаб е човешко моноклонално антитяло, което блокира взаимодействието между PD-1, PD-L1 и PD-L2. Свързването на тези лиганди с PD-1 рецептора, открит в Т-клетките, инхибира пролиферацията на Т-клетки и производството на цитокини. Повишената регулация на PD-1 лигандите се случва при някои тумори и сигнализирането по този път може да допринесе за инхибиране на активното Т-клетъчно имунно наблюдение на туморите. Ниволумаб е човешко имуноглобулиново G4 (IgG4) моноклонално антитяло, което се свързва с PD-1 рецептора и блокира неговото взаимодействие с PD-L1 и PD-L2, освобождавайки медиирано от PD-1 инхибиране на имунния отговор, включително антитуморен имунен отговор, което води до намаляване на растежа на тумора.
Дозировка и начин на употреба
Ниволумаб се прилага интравенозно за 60 минути на всеки 2 седмици. Количеството зависи от много фактори, общо здравословно състояние и вида на рака или състоянието, което се лекува. По-високите дози не дават по-добър отговор и могат да причинят повишена токсичност.
Препоръчителната доза ниволумаб за адювантно лечение на резециран рак на хранопровода е 240 милиграма на всеки 2 седмици или 480 милиграма на всеки 4 седмици, и двете чрез 30-минутна интравенозна инфузия, за обща продължителност на лечението от 1 година. Лечението трябва да продължи до прогресиране на заболяването, неприемлива токсичност или до 1 година.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Библиография
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-in-general/treatment/cancer-drugs/drugs/nivolumab
https://www.medbroadcast.com/drug/getdrug/opdivo
https://en.wikipedia.org/wiki/Nivolumab
https://chemocare.com/chemotherapy/drug-info/Nivolumab.aspx
https://reference.medscape.com/drug/opdivo-nivolumab-999989#4
Коментари към корифолитропин алфа (nivolumab) | ATC L01XC17