Антикортикостероиди (Anticorticosteroids) | ATC H02CA
Anticorticosteroids | H02CA
Антикортикостероиди представляват група синтетични вещества, които потискат синтезата на глюкокортикоидните хормони и се използват за лечение на синдром на Иценко-Къшинг. Хиперкортицизъм може да се получи при свръхпродукция на адренокортикотропен хормон от хипофизата или ектопични места (най-често карциноми на белия дроб и по хода на храносмилателния тракт), карциноми на надбъбречните жлези и продължително лечение с големи дози гликокортикоиди.
През последните няколко години беше установена потискащата активност на антимикотика кетоконазол върху стероидогенезата. Този ефект е дозозависим и се манифестира при прилагане на количества, по-големи от 400 мг дневно. Терапевтичното значение на кетоконазола при синдрома на Къшинг не е изяснено, но при клиничното приложение на кетоконазол в големи дози може да се получи тежък хипокортицизъм.
Потискане на адренокортикалната функция може да се получи и от хепарин, циклоспорин и индуктори на чернодробните микрозомни лекарства метаболизиращи ензими (фенитоин, фенобарбитал, рифампицин и други), които ускоряват метаболизма на кортикостероидите.
Коментари към Антикортикостероиди (Anticorticosteroids) | ATC H02CA