корифолитропин алфа (corifollitropin alfa) | ATC G03GA09
corifollitropin alfa | G03GA09
Корифолитропин алфа е аналог на фоликулостимулиращия хормон (FSH), показан за контролирана стимулация на яйчниците в комбинация с антагонист на гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH) за развитието на множество фоликули при жени, участващи в програма за асистирана репродукция.
Показания за употреба
Корифолитропин алфа, се използва при жени, подложени на лечение за фертилитет, за да стимулира развитието на повече от една зряла яйцеклетка (ооцит) едновременно в яйчниците. Това лекарство се използва заедно с антагонист на гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH), вид лекарство, използвано и при лечение на фертилитет.
Корифолитропин алфа се произвежда по метод, известен като „технология на рекомбинантна ДНК“. Това означава, че се произвежда от клетки, в които е въведена ДНК, която ги прави способни да произвеждат корифолитропин алфа.
Множество проучвания и мета-анализ показват, че корифолитропин алфа е толкова ефикасен, колкото рекомбинантния фоликулостимулиращия хормон по отношение на раждаемостта, продължителността на бременността, както и клиничната честота на бременност. Увеличеният брой на яйцеклетките, извлечени по схемата на корифолитропин алфа, представлява повишената ефективност на това лекарство, но предупреждава в същото време срещу възможността за повишен риск от овариална хиперстимулация.
Противопоказания за употреба
Медикамента не трябва да се прилага ако има данни за алергична реакция към корифолитропин алфа или към съставки, съдържащи се в това лекарство.
Противопоказания за употреба на препарата са:
- Тумори на яйчника, гърдата, матката, хипофизата или хипоталамуса
- Недиагностицирано необичайно вагинално кървене
- Първична яйчникова недостатъчност
- Кисти в яйчниците или увеличени яйчници
- История на синдром на овариална хиперстимулация
- Малформации на половите органи
- Синдром на поликистозни яйчници
Бременност и кърмене
Лекарството не трябва да се използва при бременност или кърмене.
Нежелани лекарствени реакции
Най-честите нежелани реакции при корифолитропин алфа (наблюдавани при 1 до 10 пациенти на 100) включват главоболие, гадене, умора, тазова болка и/или дискомфорт, чувствителност на гърдите и синдром на овариална хиперстимулация. Този синдром възниква, когато яйчниците имат повишен отговор на терапията, което води до подуване и болка в корема, гадене и диария.
В тежки случаи синдромът на хиперстимулация на яйчниците може да причини бързо наддаване на тегло, вариращо от 15 до 20 килограма за 5-10 дни. Могат да се появят тежка коремна болка, тежко, продължително гадене и повръщане, намалено уриниране и подуване на корема, както и други генерализирани симптоми. Около 1-2 % от жените, подложени на стимулация на яйчниците, развиват тежка форма на синдром на овариална хиперстимулация. Тежкият синдром на овариална хиперстимулация може да бъде животозастрашаващ. Усложненията могат да включват: асцит, белодробен оток, електролитни нарушения (натрий, калий, други), тромбоза в големи съдове, обикновено в долните крайници, бъбречна недостатъчност, торзио на яйчниците, разкъсване на кисти на яйчниците. Някои от тези състояния могат да доведат до кръвоизлив, дихателна недостатъчност, спонтанен аборт или прекъсване на бременността поради усложнения, водещи до смърт.
Фармакологични характеристики
Единична доза корифолитропин алфа може да инициира и поддържа мултифоликуларен растеж при пациенти, подложени на контролирана стимулация на яйчниците, например по време на ин витро оплождане или интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоиди.
Това лекарство е структурно подобно на фоликулостимулиращия хормон (FSH), хормон, естествено присъстващ при жените. FSH стимулира производството на яйцеклетки в яйчниците. В корифолитропин алфа, пептид е прикрепен към FSH, за да удължи неговата активност. В резултат на това една единична доза от лекарството може да се приложи за стимулиране на производството на яйцеклетки в продължение на седем дни, като се заменят ежедневните инжекционни апликации, които обикновено са необходими с други лекарства за FSH.
Дозировка и начин на употреба
Обичайната дозировка е еднократно инжектиране на 150 микрограма корифолитропин алфа. Последният се инжектира подкожно (в мастния слой под кожата, за предпочитане в коремната стена). Да не се инжектира в една и съща област през цялото време. Новите места за инжектиране трябва да са на поне 1,5 инча от предишното място на инжектиране. След 7 дни някои пациенти може да се нуждаят от допълнителна апликация.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Библиография
https://go.drugbank.com/drugs/DB09066
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/corifollitropin-alfa
https://www.rxlist.com/consumer_corifollitropin_alfa/drugs-condition.htm
Коментари към корифолитропин алфа (corifollitropin alfa) | ATC G03GA09