урофолитропин (urofollitropin) | ATC G03GA04
urofollitropin | G03GA04
Урофолитропин е форма на пречистен човешки фоликулостимулиращ хормон, използван за лечение на безплодие при жени чрез индуциране на развитие на фоликули при жени без първична яйчникова недостатъчност.
Показания
Урофолитропин и човешкият хорионгонадотропен хормон (hCG), прилагани последователно, са показани за стимулиране на набирането и развитието на фоликули и индукция на овулация при пациенти със синдром на поликистозни яйчници и безплодие, които не са отговорили или не са заченали след адекватна кломифен цитрат терапия. Урофолитропин може също да се използва за стимулиране на развитието на множество фоликули при пациенти с овулация, подложени на асистирани репродуктивни технологии, като ин витро оплождане.
Противопоказания
Урофолитропин е противопоказан при:
- Високи нива на FSH, показващи първична яйчникова недостатъчност.
- Неконтролирана тиреоидна или надбъбречна дисфункция.
- Органична интракраниална лезия като тумор на хипофизата.
- Наличие на каквато и да е причина за безплодие, различна от ановулация, освен ако не са кандидати за асистирани репродуктивни технологии.
- Абнормно кървене с неустановен произход.
- Овариални кисти или уголемяване с неустановен произход.
- Предишна свръхчувствителност към урофолитропин.
Урофолитропин също е противопоказан при бременни жени и може да причини увреждане на плода, когато се прилага на бременна жена. Има ограничени данни при хора за ефектите му, когато се прилага по време на бременност.
Предупреждения
Урофолитропин трябва да се използва само от лекари, които са добре запознати с проблемите на безплодието и тяхното лечение. Това е мощно гонадотропно вещество, способно да причини леки до тежки нежелани реакции. Следователно трябва да се използва най-ниската доза, съответстваща на очакванията за добри резултати.
Безопасната и ефективна употреба на урофолитропин изисква редовно проследяване на реакцията на яйчниците със серумен естрадиол и вагинален ултразвук.
Уголемяване на яйчниците
Леко до умерено неусложнено уголемяване на яйчниците, което може да бъде придружено от раздуване на корема и/или коремна болка, възниква при приблизително 20% от тези, лекувани с урофолитропин и hCG, и обикновено регресира без лечение в рамките на две или три седмици. Внимателното проследяване на реакцията на яйчниците може допълнително да минимизира риска от свръхстимулация.
Ако яйчниците са необичайно увеличени в последния ден от лечението с урофолитропин, hCG не трябва да се прилага в този курс на лечение. Това ще намали шансовете за развитие на синдрома на овариална хиперстимулация.
Синдром на овариална хиперстимулация
Синдромът на овариална хиперстимулация е медицинско събитие, различно от неусложненото уголемяване на яйчниците. Тежкият синдром на овариална хиперстимулация може да прогресира бързо (в рамките на 24 часа до няколко дни), за да се превърне в сериозно медицинско събитие. Характеризира се с очевидно драматично повишаване на съдовата пропускливост, което може да доведе до бързо натрупване на течност в перитонеалната кухина, гръдния кош и потенциално перикарда. Ранните предупредителни признаци за развитие са силна болка в таза, гадене, повръщане и наддаване на тегло. Следната симптоматика е наблюдавана при случаи на синдром на овариална хиперстимулация: коремна болка, подуване на корема, стомашно-чревни симптоми, включително гадене, повръщане и диария, силно уголемяване на яйчниците, наддаване на тегло, диспнея и олигурия. Клиничната оценка може да разкрие хиповолемия, хемоконцентрация, електролитен дисбаланс, асцит, хемоперитонеум, плеврални изливи, хидроторакс, остър белодробен дистрес и тромбоемболични събития. Съобщавани са преходни аномалии на чернодробните функционални тестове, предполагащи чернодробна дисфункция, които могат да бъдат придружени от морфологични промени при чернодробна биопсия, свързани със синдрома на овариална хиперстимулация.
Белодробни и съдови усложнения
Има съобщения за сериозни белодробни състояния (напр. ателектаза, синдром на остър респираторен дистрес). Освен това се съобщава за тромбоемболични събития както във връзка със, така и отделно от синдрома на овариална хиперстимулация. Интраваскуларната тромбоза и емболия могат да доведат до намален кръвен поток към критичните органи или крайниците. Последиците от такива събития включват венозен тромбофлебит, белодробна емболия, белодробен инфаркт, церебрална васкуларна оклузия (инсулт) и артериална оклузия, водеща до загуба на крайник. В редки случаи белодробни усложнения и/или тромбоемболични събития са довели до смърт.
Многоплодни раждания
Съобщения за многоплодни раждания са свързани с лечение с урофолитропин-hCG, включително триплетна и петна бременност. В клинични проучвания 79,2% от бременностите след терапия за индукция на овулация са довели до единични раждания и 20,8% до многоплодни раждания. Рискът от многоплодни раждания при пациенти, подложени на асистирани репродуктивни технологии, е свързан с броя на заменените ембриони.
Бременност и кърмене
Урофолитропин също е противопоказан при бременни жени и може да причини увреждане на плода, когато се прилага на бременна жена. Има ограничени данни при хора за ефектите му, когато се прилага по време на бременност.
Не е известно дали това лекарство се екскретира в кърмата. Тъй като много лекарства се екскретират в кърмата, трябва да се внимава, ако урофолитропин се прилага на кърмачка.
Нежелани реакции
Следните нежелани реакции, съобщени по време на лечение с урофолитропин, са изброени в низходящ ред според потенциалната тежест:
- Белодробни и съдови усложнения
- Синдром на овариална хиперстимулация
- Торзия на аднекса (като усложнение на уголемяване на яйчниците
- Леко до умерено уголемяване на яйчниците
- Болка в корема,
- Фебрилни реакции, които могат да бъдат придружени от втрисане, мускулно-скелетни болки, болки в ставите, неразположение, главоболие и умора
- Кисти на яйчниците,
- Стомашно-чревни симптоми (гадене, повръщане, диария, коремни спазми, подуване на корема)
- Болка, обрив, подуване и/или дразнене на мястото на инжектиране
- Чувствителност на гърдите,
- Главоболие,
- Дерматологични симптоми (суха кожа, обрив по тялото, косопад, копривна треска)
Лекарствените взаимодействия
Не са докладвани клинично значими взаимодействия лекарство/лекарство или лекарство/храна по време на терапията с урофолитропин.
Фармакологични характеристики
Урофолитропин стимулира растежа на яйчниковите фоликули при жени, които нямат първична яйчникова недостатъчност. Фоликулостимулиращият хормон (FSH), активният компонент на урофолитропин, е основният хормон, отговорен за развитието на фоликулите. За да се постигне окончателно узряване на фоликула и овулация при липса на ендогенен LH (лутеинизиращ хормон) скок, трябва да се приложи човешки хорионгонадотропин (hCG) след приложението на урофолитропин, когато наблюдението на пациента показва, че е настъпило достатъчно фоликуларно развитие. Може да има известна степен на вариабилност между пациентите в отговор на приложението на FSH.
Фоликулостимулиращият хормон се свързва с рецептор, който е G-свързан трансмембранен рецептор. Свързването на FSH с неговия рецептор изглежда индуцира фосфорилиране и активиране на PI3K (фосфатидилинозитол-3-киназа) и Akt сигнализиращ път, за който е известно, че регулира много други метаболитни и свързани функции за оцеляване/съзряване в клетките.
Предозиране
Освен възможната овариална хиперстимулация и многоплодна бременност, малко се знае за последствията от остро предозиране с урофолитропин.
Дозировка
Урофолитропин се доставя в стерилна, лиофилизирана форма като бял прах в ампули.
При индукция на овулация първоначално приложената доза урофолитропин 150 международни единици (IU) интрамускулно/подкожно на ден, в продължение на 5 дни. Титрирайте със 75-150 международни единици всеки ден. Максимална доза 450 международни единици, максимално време 12 дни.
При асистирана репродуктивна технология приложението на урофолитропин започва на ден 2 или 3 от цикъла. Началната доза за жени, които са получили агонист на GnRH за потискане на хипофизата, е 225 международни единици подкожно на ден. Може да се прилага едновременно с менотропини и общата начална доза, когато продуктите се комбинират, не трябва да надвишава 225 IU (тоест урофолитропин 150 IU и менотропини 75 IU ИЛИ урофолитропин 75 IU и менотропини 150 IU). В повечето случаи терапията не трябва да надвишава 12 дни. Обмисля се коригиране на дозата след 5 дни въз основа на отговора на яйчниците, определен чрез ултразвукова оценка на фоликуларния растеж и серумните нива на естрадиол.
При сперматогенеза се третира предварително с hCG, докато серумният тестостерон достигне нормални граници. Прилагат се 150 единици фолитропин 3 пъти седмично с hCG 3 пъти седмично. Продължава се с най-ниската доза, необходима за стимулиране на сперматогенезата. Да не се надвишава 300 единици 3 пъти/седмично. Може да се прилага до 18 месеца.
Заглавно изображение: framar.bg
Взаимодействия на урофолитропин (urofollitropin) | ATC G03GA04
- Умерено клинично значими взаимодействия (1)
- Виж подробно всички
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Urofollitropin
https://go.drugbank.com/drugs/DB00094
https://www.rxlist.com/fertinex-drug.htm#description
https://reference.medscape.com/drug/bravelle-urofollitropin-342760#4
Коментари към урофолитропин (urofollitropin) | ATC G03GA04