тестостерон и естроген (testosterone and estrogen) | ATC G03EA02
testosterone and estrogen | G03EA02
Определението за хормон е химично вещество, произвеждано от ендокринна жлеза, което има специфичен ефект върху дейността на други органи в тялото. Основните женски и мъжки хормони могат да бъдат класифицирани като естрогени или андрогени (тестостерон). Единият (естрогенът) е естествено свързан с жените, докато другият (тестостерон) се разглежда като мъжки полов хормон.
И двата класа мъжки и женски хормони присъстват както при мъже, така и при жени, но в значително различни количества. Повечето мъже произвеждат 6-8 mg мъжки хормон тестостерон (андроген) на ден, в сравнение с повечето жени, които произвеждат 0,5 mg дневно. Женските хормони, естрогени, присъстват и при двата пола, но в по-големи количества за жените.
Каква е разликата между естроген и тестостерон?
Има много различия, точно както има прилики. Естрогенът всъщност е група от три различни хормона, като основният тип е естрадиол. Както естрадиолът, така и тестостеронът се увеличават значително по време на пубертета и водят до физически промени, които превръщат юношите в млади хора.
Химически естрогенът и тестостеронът са относително сходни по структура, с няколко малки вариации. Въпреки че естрогенът и тестостеронът присъстват и в двата пола, преобладаването на естроген при жените и тестостерон при мъжете води до много различно развитие.
Ето кратко обяснение как тези хормони оформят телата ни:
Тестостерон
- Нисък мъжки глас
- Окосмяване на лицето и тялото
- Развитие на половите органи
- Увеличаване на чистата мускулна маса
Естроген
- Растеж на гръдната тъкан
- Развитие на репродуктивните органи
- Окосмяване на гениталната област
- Начало на менструалния цикъл
Следващата разлика е как тестостеронът и естрогенът влияят на възрастното тяло:
Тестостерон
- Костна плътност
- Производство на червени кръвни клетки
- Сексуално желание
- Мускулна маса
- Метаболизъм на протеините
- Мозъчни функции
- Намалява маркерите на възпалението
Естроген
- Помага при някои сърдечно-съдови функции
- Защитава мозъка
- Защитна роля срещу оксидативния стрес и мускулните увреждания
- Спомага за регулирането на въглехидратния и липидния метаболизъм
- Подпомага мускулната сила
- Влияе върху костното ремоделиране
Естроген
Естрогенът е женски полов хормон, който развива вторични характеристики на женския пол - отговорен е за промените, които се случват, когато едно момиче стане жена. Естрогенът се произвежда предимно от фоликулните клетки в яйчниците, но се отделя и от надбъбречните жлези и мастните тъкани. Синтезът на естрогени при женските индивиди започва в началото на пубертета със съзряването на първия фоликул.
Естрогенът всъщност е група от три стероидни хормона: естрадиол, естрон и естриол с много сходни свойства. Естрадиол е по-често срещан при жените по време на репродуктивна възраст. По време на бременността плацентата произвежда естриол.
Естрогените стимулират растежа на половите органи на момичето, както и гърдите и окосмяването на гениталната област. Те също така регулират функционирането на менструалния цикъл.
При по-голямата част от жените, яйчниковите хормони не играят съществена роля за сексуалното желание. В едно проучване на жени под 40-годишна възраст, 90% съобщават, че нямат промяна в сексуалното желание или функциониране след спиране на производството на полов хормон поради отстраняването на двата яйчника.
Естрогените са важни за поддържането на състоянието на вагиналната лигавица и нейната еластичност, както и за произвеждането на вагинална лубрикация. Те също така помагат за запазване на текстурата и функцията на гърдите на жената. Основното сексуално въздействие на ниски нива на естроген е изтъняване на вагиналните стени, както и загуба на еластичност и намалена вагинална лубрикация по време на сексуална възбуда и може да доведе до сухота и болка при полов акт или генитална болка в продължение на няколко дни след сексуална активност.
При ниски нива на естроген са възможни неблагоприятни промени и симптоми: повишен риск от сърдечни заболявания и остеопороза, класически менопаузални симптоми, например горещи вълни, вагинална сухота, инконтиненция на урина и инфекции на пикочния мехур, намалено либидо.
При мъжете естрогените нямат известна функция. Необичайно високото ниво обаче може да намали сексуалния апетит, да причини еректилни затруднения, да доведе до увеличаване на гърдите и да доведе до загуба на косми по тялото при някои мъже.
Тестостерон
Андрогените са половите хормони, произвеждани основно от тестисите при мъжа, но също така се произвеждат в малки количества от яйчниците на жената и надбъбречната жлеза, орган и при двата пола. Регулацията на тестостероновия синтез се осъществява от хипоталамуса, който стимулира хипофизата, а тя активира Лайдиговите клетки, намиращи се в тестисите.
Тестостеронът е най-важният мъжки полов хормон, който развива вторични характеристики на мъжки пол. Той играе важна роля в костната плътност, разпределението на мазнините, производството на червени кръвни клетки, сексуалното желание и производството на сперма.
Тестостеронът инициира процеса на пубертета и развитие на мъжките сексуални характеристики. Те включват растеж на мъжките репродуктивни органи, удебеляване на гласните струни и задълбочаването на гласа, растеж на косми по тялото, лицето и гениталиите, увеличаване на мускулната маса и сила, намаляване на телесните мазнини и увеличаване на либидото.
След пубертета андрогените, по-специално тестостеронът, играят роля в регулирането на сексуалното желание. При мъжете твърде малко тестостерон може да предизвика затруднение при получаването или поддържането на ерекцията, а при двата пола може да причини спад в сексуалното желание. Прекомерно количество тестостерон може да повиши сексуалния интерес.
Счита се, че тестостеронът е мъжки хормон, който превръща едно момче в мъж. Макар това да е вярно, важно е да се разбере, че и жените се нуждаят от тестостерон.
При жените тестостеронът е необходим за много от същите причини, както при мъжете, но в значително по-малки количества (около 8% от необходимото за мъжете). При жените тестостеронът също допринася за енергийните нива, цялостното благосъстояние на организма и либидото. Тестостеронът влияе върху сексуалното желание, когнитивните функции, емоциите, костната маса, мускулите и съня при жените.
Коментари към тестостерон и естроген (testosterone and estrogen) | ATC G03EA02