тазаротен (tazarotene) | ATC D05AX05
tazarotene | D05AX05
Тазаротен е член на ацетиленовия клас ретиноиди. Това е пролекарство, което се намира в състави за локално приложение, използвани при лечението на различни състояния, като псориазис, акне и увредена от слънцето кожа (фотоувреждане).
Показания
Тазаротен най-често се използва локално за лечение на акне вулгарис и псориазис. Подобно на други локални ретиноиди, като третиноин и адапален, тазаротен може да се комбинира с бензоил пероксид или перорален антибиотик, като клиндамицин или дапсон, за лечение на акне. Това води до повишена ефикасност в сравнение с монотерапията с тазаротен. При псориазис комбинираната терапия на тазаротен и кортикостероид със средна до висока ефикасност е по-ефективна от всяко лечение самостоятелно.
Тазаротен може да се използва и за лечение на фотоувредена кожа. Може да намали клиничните и хистологичните признаци на фотоувредена кожа. Терапията е по-ефективна, когато се използва с ежедневно нанасяне на слънцезащитен крем.
Противопоказания
Тазаротен е противопоказан за употреба при пациенти, за които е известно, че са бременни или се предполага, че са бременни. Тазаротенът е известен тератоген.
Също така е противопоказан при пациенти с известна свръхчувствителност, към която и да е съставка в специфичния фармацевтичен състав.
Бременност и кърмене
Преди 2015 година тазаротенът се считаше за лекарство от категория X (което означава, че употребата му е противопоказана по време на бременност) съгласно насоките на Администрацията по храните и лекарствата (FDA), въпреки че демонстрира сходни плазмени нива на ретиноиди като адапален и третиноин, които бяха класифицирани като лекарства от категория C. Съгласно актуализираното Правило за етикетиране на бременност и кърмене на FDA, което елиминира маркираните с букви категории бременност и влезе в сила през 2015 година, тазаротенът беше определен като противопоказан по време на бременност. Поради липсата на данни за резултатите от бременността за лекарството, определянето се основава на тератогенните ефекти, наблюдавани при проучвания при плъхове и зайци.
Няма информация относно наличието на тазаротен в човешкото мляко, ефектите върху кърмачетата или ефектите върху производството на мляко. След единични локални дози от 14C-тазаротен гел върху кожата на кърмещи плъхове, в млякото на плъхове е открита радиоактивност. Липсата на клинични данни по време на кърмене изключва ясното определяне на риска от тазаротен за кърмаче по време на кърмене. Следователно, ползите за развитието и здравето от кърменето трябва да се вземат предвид заедно с клиничната нужда на майката и всички потенциални неблагоприятни ефекти върху кърменото дете от тазаротен или от основното състояние на майката.
Предупреждения и предпазни мерки
Ембриофетална токсичност
Въз основа на данни от проучвания върху репродукцията при животни, фармакологията на ретиноидите и потенциала за системна абсорбция, медикамента може да причини увреждане на плода, когато се прилага на бременна жена и е противопоказан по време на бременност. Тазаротенът предизвиква малформации и ефекти върху развитието, свързани с ретиноидите след локално и перорално приложение на бременни плъхове и зайци по време на органогенезата.
Системната експозиция на тазаротенова киселина зависи от степента на третираната телесна повърхност. При пациенти, лекувани локално върху достатъчна телесна повърхност, експозицията може да бъде в същия порядък, както при перорално третирани животни.
Въпреки че може да има по-малка системна експозиция само при лечението на акне по лицето поради по-малката повърхност за приложение, тазаротенът е тератогенно вещество и причинява малформации на плода при животни и не е известно какво ниво на експозиция е необходимо за тератогенност при хора.
Има тринадесет докладвани бременности при субекти, които са участвали в клиничните изпитвания за локален тазаротен. Девет от субектите са били лекувани с локален тазаротен, а останалите четирима са били лекувани с носител. Една от субектите, лекувана с тазаротен крем, избира да прекрати бременността по немедицински причини, несвързани с лечението. Другите осем бременни жени, които по невнимание са били изложени на локален тазаротен по време на клиничните изпитвания, впоследствие раждат очевидно здрави бебета. Тъй като точното време и степента на експозиция по отношение на времето на бременност не са сигурни, значението на тези находки е неизвестно.
Жени с детероден потенциал
Жените с детероден потенциал трябва да бъдат предупредени за потенциалния риск и да използват адекватни мерки за контрол на раждаемостта, когато се използва тазаротен. Трябва да се има предвид възможността жена с детероден потенциал да е бременна по време на започване на лечението.
Отрицателен резултат от теста за бременност трябва да бъде получен в рамките на 2 седмици преди терапията. Терапията с тазаротен трябва да започне по време на нормален менструален цикъл.
Локално дразнене и реакции на свръхчувствителност
Прилагането на тазаротен може да причини прекомерно дразнене на кожата на някои чувствителни индивиди. Локални реакции (включително образуване на мехури и десквамация на кожата, пруритус, парене, еритема) и нежелани реакции на свръхчувствителност (включително уртикария) са наблюдавани при локален тазаротен.
Ако възникнат тези нежелани реакции трябва да се помисли за спиране на лекарството или намаляване на честотата на дозиране, според случая, докато целостта на кожата се възстанови. Алтернативно, пациенти с псориазис, които се лекуват с концентрация от 0,1%, могат да преминат към по-ниска концентрация. Честотата на приложение трябва да се следи внимателно чрез внимателно наблюдение на клиничния терапевтичен отговор и кожната поносимост. Терапията може да бъде възобновена или концентрацията на лекарството или честотата на приложение могат да бъдат увеличени, когато пациентът започне да понася лечението.
Тазаротен не трябва да се използва върху екзематозна кожа, тъй като може да причини силно дразнене.
Екстремните метеорологични условия, като вятър или студ, могат да бъдат по-дразнещи за пациентите, използващи тазаротен.
Фоточувствителност и риск от слънчево изгаряне
Поради повишена чувствителност към изгаряне, излагането на слънчева светлина (включително слънчеви лампи) трябва да се избягва, освен ако не се счита за необходимо от медицинска гледна точка, и в такива случаи излагането трябва да се сведе до минимум по време на употребата на тазаротен. Пациентите трябва да бъдат предупредени да използват слънцезащитни продукти и защитно облекло. Пациентите със слънчево изгаряне трябва да бъдат съветвани да не използват тазаротен, докато не се възстановят напълно. Пациентите, които може да имат значително излагане на слънце поради професията си, и тези пациенти с присъща чувствителност към слънчева светлина, трябва да бъдат особено внимателни.
Тазаротен трябва да се прилага с повишено внимание, ако пациентът също така приема лекарства, за които е известно, че са фотосенсибилизатори (например тиазиди, тетрациклини, флуорохинолони, фенотиазини, сулфонамиди) поради повишената възможност за повишена фоточувствителност.
Нежелани лекарствени реакции
Неблагоприятните ефекти за тазаротен включват дразнене на кожата, като зачервяване, сърбеж и парене. При пациенти с псориазис тези неблагоприятни ефекти могат да бъдат смекчени чрез комбинирано лечение с мометазонов фуроат или флуоцинонид. Тези ефекти обикновено са леки до умерени и се увеличават по интензитет с увеличаване на концентрацията на тазаротен.
Предозиране
Прекомерната локална употреба може да доведе до изразено зачервяване, лющене или дискомфорт. Пероралното поглъщане на лекарството може да повлияе на чернодробната функция, причинявайки хипертриглицеридемия. Други симптоми могат да включват дразнене на конюнктивата, косопад, главоболие, оток, умора, дерматит, гадене и зрителни смущения
Пероралното приложение на тазаротен при плъхове и зайци в дози от 0,20 милиграма/килограм/ден (зайци) и 0,25 милиграма/килограм/ден (плъхове) води до токсичност за развитието. Установено е ниво без ефект от 0,05 милиграма/килограм/ден. Подобни тератогенни ефекти са докладвани за други ретиноидни съединения.
Лекарствени взаимодействия
Не са провеждани официални проучвания за лекарствени взаимодействия с тазаротен.
В изпитване на 27 здрави жени на възраст между 20-55 години, получаващи комбинирана орална контрацептивна таблетка, съдържаща 1 милиграм норетиндрон и 35 микрограма етинил естрадиол, едновременна употреба на тазаротен, прилаган като 1,1 милиграма перорално не повлиява фармакокинетиката на норетиндрон и етинил естрадиол за пълен цикъл.
Влиянието на тазаротен върху фармакокинетиката на оралните контрацептиви, съдържащи само прогестин (тоест минихапчета) не е оценявано.
Фармакологични характеристики
След локално приложение тазаротенът претърпява естеразна хидролиза, за да образува своя активен метаболит, тазаротенова киселина. При лечение на акне тазаротен може да се приема заедно с перорален антибиотик. Тазаротен е доказано в рецензирани двойно-слепи проучвания за намаляване на: петна и хиперпигментация, жълтеникавост, фини бръчки и груби бръчки при увредена от слънцето кожа. Хистологичните изследвания показват, че дългосрочната (повече от 1 година) употреба на тазаротен е свързана със значително намаляване на атипичните меланоцити и кератоцити - клетки, считани за предшественици на рак на кожата. Някои проучвания показват, че дългосрочната употреба на тазаротен е свързана с повишено производство на колаген и по-добра организация на кожните колагенови снопове.
Въпреки че точният механизъм на действие на тазаротен не е известен, проучванията показват, че активната форма на лекарството (тазаротенова киселина) се свързва с трите члена на семейството на рецепторите на ретиноевата киселина (RAR): RARa, RARb и RARg, но показва относителна селективност за RARb и RARg и може да модифицира генната експресия. Той също така има афинитет към RXR рецепторите.
Минималната системна абсорбция на тазаротен се дължи на бързия му метаболизъм в кожата до активния метаболит, тазаротенова киселина, която може да бъде системно абсорбирана и допълнително метаболизирана. Полът не оказва влияние върху системната бионаличност на тазаротеновата киселина.
Активната форма на лекарството, тазаротеновата киселина, се свързва във висока степен с плазмените протеини (>99%).
Тазаротенът претърпява естеразна хидролиза в кожата, за да образува своя активен метаболит, тазаротенова киселина. Тазаротеновата киселина се метаболизира допълнително в кожата и след системна абсорбция се метаболизира в черния дроб до сулфоксиди, сулфони и други полярни продукти за елиминиране.
Тазаротенът и тазаротеновата киселина се метаболизират до сулфоксиди, сулфони и други полярни метаболити, които се елиминират чрез уринарния и фекалния път.
Полуживотът на активната форма на лекарството, тазаротеновата киселина, е приблизително 18 часа при нормални пациенти и пациенти с псориазис.
Дозировка
Тазаротен е под формата на гел или крем само за локално приложение. Той не е за офталмологично, орално или интравагинално приложение. След нанасяне трябва да се измият добре ръцете.
При псориазис се препоръчва лечението да започне с тазаротен гел 0,05%, като силата се увеличава до 0,1%, ако се понася и е медицински показано. Нанася се тънък слой веднъж на ден, вечер, за да покриете само псориазните лезии върху не повече от 20% от повърхността на тялото. Ако се вземе вана или душ преди нанасяне, кожата трябва да е суха преди нанасяне на гела. Ако се използват емолиенти, те трябва да се прилагат най-малко един час преди прилагането на тазаротен. Тъй като незасегнатата кожа може да бъде по-податлива на дразнене, прилагането на тазаротен върху тези области трябва внимателно да се избягва.
При акне се нанася тънък слой тазаротен гел 0,1% веднъж на ден, вечер, върху кожата, където се появяват лезии от акне. След това трябва да се използват ефективни слънцезащитни продукти и подходящо защитно облекло.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Взаимодействия на тазаротен (tazarotene) | ATC D05AX05
- Умерено клинично значими взаимодействия (2)
- Виж подробно всички
Коментари към тазаротен (tazarotene) | ATC D05AX05
ДХ
Здравейте, продукти с тази съставка, тазаротен, предлагат ли се въобще в България, макар и с рецепта? Благодаря.
Здравейте! Към момента не се предлагат.
Здравейте, продукти с тази съставка, тазаротен, предлагат ли се въобще в България, макар и с рецепта? Благодаря.