винкамин (vincamine) | ATC C04AX07
vincamine | C04AX07
Винкаминът е алкалоид, открит в листата на зелениката (Vinca minor). Той представлява 25-65% от всички индолови алкалоиди на това растение. Може да се получи и полусинтетично от подобни алкалоиди. Някои остарели фармакотерапевтични справочници показват, че алкалоидът винкамин се намира и в растението catharanthus roseus.
Винкаминът е вазодилататор, подобрява мозъчното кръвообращение, стимулира метаболитните процеси в централната нервна система. Използва се при мозъчносъдови инциденти и като общ стимулатор на дейността на централната нервна система. Често се предписва заедно с пирацетам.
Показания
Винкамин се използва при нарушения на мозъчното кръвообращение в резултат на нараняване или поради инсулт, атеросклероза, церебрален вазоспазъм, диабетна ангиопатия. Използва се и при мигрена, световъртеж и други вестибуларни нарушения от съдов произход.
Като общ стимулатор на нервната дейност се използва при разсеяност, говорни увреждания, увреждания на паметта и намалени интелектуални способности в напреднала възраст; със забавено развитие на интелектуалните способности при деца и юноши.
Като част от комплексната терапия може да се използва за коригиране на проблеми с концентрацията и координацията на движенията при психични заболявания.
Противопоказания
Винкамин е противопоказан при случаи на известна свръхчувствителност и по време на бременност. Препоръчва се особено внимание при шофиране и дейности, изискващи концентрация, тъй като лекарството може да предизвика сънливост.
Винкамин е противопоказан при коронарна недостатъчност, аритмия и мозъчни тумори.
Предупреждения и предпазни мерки
Въпреки че винкаминът може да се използва дългосрочно и неограничено при възрастни хора, много малък брой хора може да изпитат свръхчувствителност към лекарството.
Приложението на винкамин може да причини стомашно-чревни нарушения и камерни аритмии. В началото на лечението е възможно да се появят астения и сънливост.
Предписва се с повишено внимание при пациенти с ниско кръвно налягане, както и при пациенти, претърпели инфаркт на миокарда.
Бременност и кърмене
Употребата на винкамин по време на бременност и кърмене е забранена.
Нежелани лекарствени реакции
Страничните ефекти, които могат да възникнат при употреба на винкамин, са:
- От страна на нервната система: главоболие, световъртеж.
- От страна на сърдечно-съдовата система: удължаване на QT интервала, камерно трептене-фибрилация (torsade des pointes).
- От страна на храносмилателната система: гадене, киселини, диария, запек, сухота в устата.
- От страна на имунната система: реакции на свръхчувствителност, включително ангиоедем.
- От страна на кожата и подкожната тъкан: еритема, сърбеж, алергичен дерматит, уртикария, папулозни обриви.
- Психични разстройства: леко повишаване на умствената активност.
Предозиране
При плъхове LD50 (съкращение за „смъртоносна доза, 50%“) е 75 милиграма/килограм интравенозно, повече от 1000 милиграма/килограм подкожно и 1000 милиграма/килограм перорално.
Лекарствени взаимодействия
При едновременна употреба винкамин усилва ефектите на антиагрегантите и антихипертензивните лекарства.
Винкамин може да потенцира ефектите на лекарства от класа на барбитуратите.
Едновременната употреба на амисулприд с винкамин (интравенозно), който може да удължи QT интервала и да причини пароксизмална тахикардия, включително потенциално фатална полиморфна камерна тахикардия, е противопоказана.
Комбинираната употреба на индапамид (като част от комбинация от винпоцетин + индапамид + метопролол + еналаприл) и винкамин под формата на форми за интравенозно приложение изисква специално внимание: повишен риск от камерни аритмии, особено аритмии тип пирует (рисков фактор - хипокалиемия). Съдържанието на калий в кръвната плазма трябва да се следи и, ако е необходимо, да се коригира преди започване на комбинирана терапия с индапамид (като част от комбинацията от винпоцетин + индапамид + метопролол + еналаприл) и винкамин под формата на интравенозни форми. Необходимо е да се следи клиничното състояние на пациента, нивата на електролитите в кръвната плазма и електрокардиограмата. При пациенти с хипокалиемия при комбинирана терапия е необходимо да се използват лекарства, които не причиняват аритмия.
Поради риск от хипокалиемия е необходимо повишено внимание при употребата на хидрохлоротиазид (като част от комбинацията хидрохлоротиазид + олмесартан медоксомил) с интравенозен винкамин, който може да причини аритмия.
Винкамин, когато се използва на фона на индапамид (като част от комбинацията индапамид + еналаприл), може да доведе до развитие на аритмия.
Фармакологични характеристики
Винкаминът отпуска гладката мускулатура на кръвоносните съдове в мозъка. Подобрява усвояването и метаболизма на глюкозата, подобрява насищането на мозъчната тъкан с кислород. Повишава умствената работоспособност, улеснява процеса на запаметяване. Инхибира адхезията и агрегацията на тромбоцитите, което води до намаляване на вискозитета на кръвта. Инхибира ензима фосфодиестераза, повишавайки съдържанието на сАМР в мозъчната тъкан. Леко понижава кръвното налягане и има седативен ефект.
Винкаминът бързо се абсорбира след перорално приложение. Бионаличността на лекарството е около 70%. Максималната концентрация на лекарството в кръвната плазма се достига след 1 ч. Той се превръща в черния дроб, за да образува неактивни метаболити. Времето на полуживот е 5 часа. Метаболитите се екскретират чрез бъбреците (урина).
Дозировка
Винкамин се прилага в доза от 30 милиграма два пъти дневно през устата, на пълен стомах. Ако е необходимо, дозата се увеличава до 40 милиграма 4 пъти дневно. Курсът на лечение е 10-30 дни. След това се предписва поддържаща доза от 20 милиграма 1-2 пъти на ден. Деца на възраст над 6 години - 5 милиграма 3 пъти на ден.
Лекарството се прилага също интравенозно или интрамускулно, една ампула 1-2 пъти на ден. За деца на 6 и повече години - 7,5 милиграма. Курсът на лечение с винкамин е около 2 месеца.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Библиография
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD
https://en.wikipedia.org/wiki/Vincamine
https://go.drugbank.com/drugs/DB13374
https://www.vidal.ru/drugs/molecule/1115
https://www.rlsnet.ru/active-substance/vinkamin-830
Коментари към винкамин (vincamine) | ATC C04AX07