Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Фармакологични групи СЪРДЕЧНО-СЪДОВА СИСТЕМА ПЕРИФЕРНИ ВАЗОДИЛАТАТОРИ ПЕРИФЕРНИ ВАЗОДИЛАТАТОРИ Други периферни вазодилататори винкамин (C04AX07)

винкамин (vincamine) | ATC C04AX07

vincamine | C04AX07

Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
винкамин (vincamine) | ATC C04AX07 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Винкаминът е алкалоид, открит в листата на зелениката (Vinca minor). Той представлява 25-65% от всички индолови алкалоиди на това растение. Може да се получи и полусинтетично от подобни алкалоиди. Някои остарели фармакотерапевтични справочници показват, че алкалоидът винкамин се намира и в растението catharanthus roseus.

Винкаминът е вазодилататор, подобрява мозъчното кръвообращение, стимулира метаболитните процеси в централната нервна система. Използва се при мозъчносъдови инциденти и като общ стимулатор на дейността на централната нервна система. Често се предписва заедно с пирацетам.

Показания

Винкамин се използва при нарушения на мозъчното кръвообращение в резултат на нараняване или поради инсулт, атеросклероза, церебрален вазоспазъм, диабетна ангиопатия. Използва се и при мигрена, световъртеж и други вестибуларни нарушения от съдов произход.

Като общ стимулатор на нервната дейност се използва при разсеяност, говорни увреждания, увреждания на паметта и намалени интелектуални способности в напреднала възраст; със забавено развитие на интелектуалните способности при деца и юноши.

Като част от комплексната терапия може да се използва за коригиране на проблеми с концентрацията и координацията на движенията при психични заболявания.

Противопоказания

Винкамин е противопоказан при случаи на известна свръхчувствителност и по време на бременност. Препоръчва се особено внимание при шофиране и дейности, изискващи концентрация, тъй като лекарството може да предизвика сънливост.

Винкамин е противопоказан при коронарна недостатъчност, аритмия и мозъчни тумори.

Предупреждения и предпазни мерки

Въпреки че винкаминът може да се използва дългосрочно и неограничено при възрастни хора, много малък брой хора може да изпитат свръхчувствителност към лекарството.

Приложението на винкамин може да причини стомашно-чревни нарушения и камерни аритмии. В началото на лечението е възможно да се появят астения и сънливост.

Предписва се с повишено внимание при пациенти с ниско кръвно налягане, както и при пациенти, претърпели инфаркт на миокарда.

Бременност и кърмене

Употребата на винкамин по време на бременност и кърмене е забранена.

Нежелани лекарствени реакции

Страничните ефекти, които могат да възникнат при употреба на винкамин, са:

  • От страна на нервната система: главоболие, световъртеж.
  • От страна на сърдечно-съдовата система: удължаване на QT интервала, камерно трептене-фибрилация (torsade des pointes).
  • От страна на храносмилателната система: гадене, киселини, диария, запек, сухота в устата.
  • От страна на имунната система: реакции на свръхчувствителност, включително ангиоедем.
  • От страна на кожата и подкожната тъкан: еритема, сърбеж, алергичен дерматит, уртикария, папулозни обриви.
  • Психични разстройства: леко повишаване на умствената активност.

Предозиране

При плъхове LD50 (съкращение за „смъртоносна доза, 50%“) е 75 милиграма/килограм интравенозно, повече от 1000 милиграма/килограм подкожно и 1000 милиграма/килограм перорално.

Лекарствени взаимодействия

При едновременна употреба винкамин усилва ефектите на антиагрегантите и антихипертензивните лекарства.

Винкамин може да потенцира ефектите на лекарства от класа на барбитуратите.

Едновременната употреба на амисулприд с винкамин (интравенозно), който може да удължи QT интервала и да причини пароксизмална тахикардия, включително потенциално фатална полиморфна камерна тахикардия, е противопоказана.

Комбинираната употреба на индапамид (като част от комбинация от винпоцетин + индапамид + метопролол + еналаприл) и винкамин под формата на форми за интравенозно приложение изисква специално внимание: повишен риск от камерни аритмии, особено аритмии тип пирует (рисков фактор - хипокалиемия). Съдържанието на калий в кръвната плазма трябва да се следи и, ако е необходимо, да се коригира преди започване на комбинирана терапия с индапамид (като част от комбинацията от винпоцетин + индапамид + метопролол + еналаприл) и винкамин под формата на интравенозни форми. Необходимо е да се следи клиничното състояние на пациента, нивата на електролитите в кръвната плазма и електрокардиограмата. При пациенти с хипокалиемия при комбинирана терапия е необходимо да се използват лекарства, които не причиняват аритмия.

Поради риск от хипокалиемия е необходимо повишено внимание при употребата на хидрохлоротиазид (като част от комбинацията хидрохлоротиазид + олмесартан медоксомил) с интравенозен винкамин, който може да причини аритмия.

Винкамин, когато се използва на фона на индапамид (като част от комбинацията индапамид + еналаприл), може да доведе до развитие на аритмия.

Фармакологични характеристики

Винкаминът отпуска гладката мускулатура на кръвоносните съдове в мозъка. Подобрява усвояването и метаболизма на глюкозата, подобрява насищането на мозъчната тъкан с кислород. Повишава умствената работоспособност, улеснява процеса на запаметяване. Инхибира адхезията и агрегацията на тромбоцитите, което води до намаляване на вискозитета на кръвта. Инхибира ензима фосфодиестераза, повишавайки съдържанието на сАМР в мозъчната тъкан. Леко понижава кръвното налягане и има седативен ефект.

Винкаминът бързо се абсорбира след перорално приложение. Бионаличността на лекарството е около 70%. Максималната концентрация на лекарството в кръвната плазма се достига след 1 ч. Той се превръща в черния дроб, за да образува неактивни метаболити. Времето на полуживот е 5 часа. Метаболитите се екскретират чрез бъбреците (урина).

Дозировка

Винкамин се прилага в доза от 30 милиграма два пъти дневно през устата, на пълен стомах. Ако е необходимо, дозата се увеличава до 40 милиграма 4 пъти дневно. Курсът на лечение е 10-30 дни. След това се предписва поддържаща доза от 20 милиграма 1-2 пъти на ден. Деца на възраст над 6 години - 5 милиграма 3 пъти на ден.

Лекарството се прилага също интравенозно или интрамускулно, една ампула 1-2 пъти на ден. За деца на 6 и повече години - 7,5 милиграма. Курсът на лечение с винкамин е около 2 месеца.

Заглавно изображение: CCO Public domain

4.3/5 6 оценки

Библиография

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD
https://en.wikipedia.org/wiki/Vincamine
https://go.drugbank.com/drugs/DB13374
https://www.vidal.ru/drugs/molecule/1115
https://www.rlsnet.ru/active-substance/vinkamin-830



Коментари към винкамин (vincamine) | ATC C04AX07

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Петя Костова 
    на 21 November 2021 в 07:14
    Защо се спря от производство!?. В редица държави продължава употребата му. Може би защото е билков препарат, а билката \\\" винка\\\", или наричана още зимзелен, свободно си расте по паркове и дворове. Добре, че Бог е я създал, че да си правим сега от нея отвари и тинктури. В България 70- те и 80- те години, масово се използваше таблетната му форма.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 2 дни, 6 часа и 50 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 4 дни, 6 часа и 28 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 9 дни, 4 часа и 47 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 16 дни, 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 17 дни, 17 часа и 38 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 30 дни, 30 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 30 дни, 7 часа и 31 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 33 дни, 23 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival