Ретиноангиом
Ретиноангиом се нарича доброкачествен съдов тумор, който се състои от нови кръвоносни съдове, разраснали се в ретината или оптичния нерв. При липса на лечение ретиноангиомът може да доведе до пълна дегенерация на окото и слепота. При 50% от пациентите се засягат и двете очи. Ретиноангиомът, известен още като ангиом на Фон Хипел, не метастазира в други органи и тъкани.
Ретиноангиом може да се установи при наличието на: фамилна обремененост, вторично ретинално отлепване, кавернозен хемангиом на мандибулата, неоваскуларна глаукома, болест на фон Хипел-Линдау (Von Hippel-Lindau Disease).
Болест на фон Хипел-Линдау (VHL) е рядко срещано генетично мултисистемно нарушение, което се характеризира с растеж на туморни образувания в някои части на тялото (ангиоматоза). Туморите, засягащи централната нервна система, са доброкачествени и представляват "гнезда" от разрастнали се кръвоносни съдове - наричат се хемангиобластоми. Хемангиобластомите могат да се развият в мозъка, в ретината. Други видове тумори могат да засегнат надбъбречните жлези, бъбреците или панкреаса. Заболяването се предизвиква от мутация в тумор-супресиращия ген, локализиран в хромозома 3p25-26. Наблюдават се следните симптоми: ретиноангиом, нарушение на зрението, симптоми, зависещи от локализацията на тумора, хемангиоми на очите, хемангиоми на малкия мозък, церебеларен ангиобластом, слабост на крайниците, повръщане, замаяност, ангиом на главния и гръбначния мозък, висцерални кисти, проблеми с равновесието и походката.
Коментари към Ретиноангиом