Шипове на коляното

› Причини за шипове в коляното
› По-чести причини за костни шипове в коляното
› Лечение на шипове на коляното
Въведение
Шипове на коляното представляват костни израстъци, които могат да се наблюдават в едната или в двете коленни стави. Състоянието може да бъде съпроводено от оток, болка, скованост и ограничени движения на ставата, накуцване, хрущящ звук при движение на ставата.
Костният шип или остеофит е костно разрастване, което се образува в отговор на продължителен натиск, триене или натоварване. Този свръхрастеж на костна тъкан обикновено се наблюдава по ръбовете на костите в областта на ставите залавните места на сухожилията и се развива постепенно с течение на времето. Най-честите места, на които се образуват шипове са коляното, шийният гръбнак, рамото, долната част на гърба, пръстите, стъпалото или петата.
В голяма част от случаите костните шипове са свързани с възпаление на сухожилие, увреждане на ставния хрущял и дегенеративни изменения в самата колянна става. Остеофити най-често се развиват в периферията на ставата на местата, където загубата на хрущял води до контакт и триене на кост в кост. Когато хрущялът е износен, тялото се опитва да се възстанови като образува повече костна тъкан, за да стабилизира ставата. Така костта започва да образува назъбени издатини, известни като шипове.
Колянната става често е засегната от образуване на шипове, тъй като е изложена на постоянно голямо натоварване, което може прогресивно да износи хрущяла.
Причини за шипове в коляното
При травма или хронични заболявания, които засягат костите и ставите, тялото естествено образува костна тъкан. Когато образуването на костна тъкан е повече от нормалното, може да развиете костен шип. В коляното това обикновено се случва следствие на загуба на хрущял, което води до натиск и възпаление на ставата.
Загубата на хрущял в коляното, като основна причина за образуване на шипове, може да е следствие на:
- Артроза на коляното - често срещана с напредването на възрастта.
- Хронично претоварване на коляното - то води до микротравми и загуба на ставен хрущял
- Травми на предната кръстна връзка (ACL) - могат да доведат до нестабилност и износване на ставния хрущял
- Разкъсване на менискуса - при това амортисьорната функция отпада и коленните стави могат да се претоварят
- Изкълчвания на капачката на коляното (патела) - те могат да възникнат по време травма или сблъсък, най-често по време на спорт.
Симптоми на шипове коляното
Много хора с остеофити на коляното нямат симптоми и не подозират за тяхното съществуване. В някои случаи обаче шиповете могат да създадат проблеми, следствие от триенето и натиск върху околните структури, предизвиквайки възпаление и оток. Макар и рядко, те могат да притиснат нерв, преминаващ в областта на колянната става, включително тибиалния и перонеален нерв, и да доведат до неврологични симптоми.
В ранните етапи остеофитите обикновено не причиняват значими симптоми. Те се появяват на по-късен етап, тъй като костният шип започва да засяга съседни структури.
Тогава могат да се появят симптоми като:
- Болка при разгъване или сгъване на крака в коляното
- Скованост на ставите и загуба на обхват на движение
- Оток и възпаление на коляното
- Звук от щракане или хрущене при движение на коляното
- Неясна болка, парене или схващане на мускулите на бедрото
- Изтръпване на пръстите на краката или долната част на стъпалото
- Слабост в подбедриците и ходилата
По-чести причини за костни шипове в коляното
Основните причини за шипове в коляното са дегенерацията на ставния хрущял или нестабилност от преразтегнати или увредени връзки. Това означава, че костните шипове най-често се развиват в резултат на ставно заболяване (като гонартроза) и всеки инцидент, който причинява увреждане, възпаление или нестабилност на менискуса или връзките на коляното.
Артроза на коляннта става
Остеоартритът причинява възпаление и дегенерация на ставния хрущял в коленните стави. С напредването на възрастта хрущялът се износва, което води до триене между костите в ставата и стимулира образуването на шипове като компенсаторен механизъм. Голяма част от хората с напреднала гонартроза имат и различни по големина остеофити.
Разкъсване на предна кръстна връзка (ACL)
Травми като разкъсване на предната кръстна връзка (ACL) може да отслаби колянната става. Това е предпоставка за образуването на костни шипове, с които тялото компенсира разкъсаната връзка и създава допълнителна стабилност.
Хронично претоварване
Почти всички ежедневни движения, включително ходене, стоене прав, сядане и ставане, ангажират коленете. Освен това, те често се натоварват при спорт или различни упражнения. С течение на времето големите хронични претоварвания и потенциални увреждания могат да причинят слабост и нестабилност във връзките и менискуса на коляното. Това от своя страна увеличава вероятността от костни шипове.
Начин на живот и генетични фактори
Костните шипове в коляното могат да бъдат причинени от различни фактори, свързани с начина на живот, като диета, възраст и телесно тегло. Хората над 60 години са най-засегнати, но остеофити могат да се наблюдават и при по-млади хора, особено при спортисти или хора, натоварващи значително коленете си.
Дефицитът на някои хранителни вещества и небалансираната диета може да доведат до нарушения в костната и хрущялната тъкан, увеличавайки вероятността от растеж на костни шипове. Наднорменото телесно тегло, от друга страна, може да натовари допълнително колянните стави, увеличавайки вероятността от увреждания и образуването на костни шипове.
Генетиката също може да играе роля в развитието на костни шипове. Това важи в най-голяма степен за ставните заболявания, които са свързани с генетична предразположеност.
Лечение на шипове на коляното
Костните шипове, особено ако не причиняват симптоми, най-често не се нуждаят от лечение. Ако шипът на колянното причинява леки симптоми като болка и дискомфорт, консервативното лечение обикновено помага за овладяването им. В случаите, когато има тежки или неврологични симптоми, може да се препоръча оперативно лечение.
Основни методи за консервативното лечение
- Лед или топлинни процедури - Ледът може да помогне за намаляване на отокът в областта, а топлината може да увеличи притока на кръв и да помогне за справяне с болката в коляното.
- Лекарства без рецепта - Болкоуспокояващи и нестероидни противовъзпалителни лекарства като ибупрофен и напроксен могат да бъдат полезни при болка в коляното в резултат на шип. Важно е те обаче да бъдат съобразени с други лекарства, които приемате, или заболявания, от които страдате.
- Масаж - Внимателният масаж на областта около шипа на колянната кост може да помогне за намаляване на болката, възпалението и подуването чрез увеличаване на кръвообращението в областта.
- Ортопедични обувки - Това може да е от помощ при различни проблеми с ходилата, които водят да по-голямо натоварване в определена част на коляното. Като цяло носенето на подходящи обувки може да помогне за намаляване на напрежението върху колянната става.
- Достатъчно движение - Може да звучи по-логично да се ограничи движението, особено когато е налице болка, но липсата на движение води до много повече проблеми, отколкото ползи. Затова е препоръчително да се запази максимално активността на ставата, без да се претоварва. Това важи особено за упражненията, препоръчани от физиотерапевт. Те са важни за укрепване на мускулите, които поддържат коляннта става и така намаляват натиска върху нея.
Ако консервативното лечение не дава добри резултати, лекарят може да препоръча други интервенции, като инжекции. При по-тежките случаи може да се наложи операция или смяна на ставата, за да се намали болката и да се подобри подвижността на пациента.
Заглавно изображние: radiopaedia.org
Библиография
https://centenoschultz.com/condition/bone-spurs-in-the-knee/
https://www.verywellhealth.com/bone-spur-in-knee-5097282
https://www.hingehealth.com/resources/articles/bone-spur-knee/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10395-bone-spurs-osteophytes
Коментари към Шипове на коляното