Частично разделен стернум
Частично разделен стернум представлява вродена аномалия, при която се установява непълно разделяне на две на гръдната кост. Разделянето изглежда като канал или цепнатина, покрито само от кожа. Деформацията може да бъде наблюдавана самостоятелно или да бъде в комбинация с други вродени заболявания. Състоянието е рядко срещано, като приблизително заема около 0,15% от всички деформации на гърдите. Дефектът се диагностицира главно при раждането и протича безсимптомно.
Частично разделен стернум може да се дължи на различни заболявания и състояния с вързани с деформация на гръдната кост: сколиоза, кифоза, остеомиелит, неврофиброматоза, остеохондром, рахит, синдром на Нунан (Noonan), синдром на Даун (Down), синдром на Търнър (Turner), PHACE синдром, синдром на Поланд (Poland), пектус каринатум (птичи гръден кош), пектус екскаватум (хлътване на гръдната кост), синдром на Елерс-Данлос (Ehlers-Danlos), остеогенезис имперфекта, ахондроплазия, синдром на Уивър (Weaver), синдром на Марфан (Marfan) и др.
Гръдна малформация-съдова дисплазия (Sternal malformation vascular dysplasia association) е рядко вродено заболяване, характеризиращо се с частично или пълно разделение на гръдната кост и атрофия на кожата по гръдния дефект, развитие на хемангиоми по лицето, червата, черния дроб, малка долна челюст и др.
Коментари към Частично разделен стернум