Церебрална парализа при деца
Церебрална парализа при деца е общ термин, обозначаващ група от нарушения в движенията и мускулния тонус, причиняващи физически увреждания в развитието на човека. Класическите симптоми са нарушения в чувствителността, проблеми в комуникацията, скелетно-мускулни проблеми, ставни и костни деформации, спазми, непроизволни движения на лицето, нестабилна походка, мозъчни увреждания, гърчове, епилепсия, умствени увреждания, незадържане на урина, поведенчески нарушения, затруднения с преглъщането, проблеми в зрението и слуха.
Церебралната парализа е едно от най-честите вродени разстройства на детството. Точните причини за повечето случаи на детска церебрална парализа са неизвестни, но много от тях са резултат от проблеми по време на бременността (инфекции на майката - морбили, рубеола, варицела, токсоплазмоза, сифилис, здравословни проблеми, генетично заболяване), увреждане на мозъка в ранна детска възраст (травма), при отравяне на детето с олово, бактериален менингит, недохранване. Може да се появи по време на бременността, при самото раждане (задушаване на бебето) или в първите 3 до 5 години от живота на детето.
Отравянията с токсини, които оказват влияние върху репродукцията на жената (Female reproductive toxicity) могат да причинят церебрална парализа, малформации на ЦНС, неврологични проблеми, менструални проблеми, преждевременно раждане или спонтанни аборти.
Коментари към Церебрална парализа при деца