Хемартроза
Хемартроза е медицински термин, с който се описва кръвоизлив в някоя от ставните кухини (обикновено ставите, които се натоварват най-много, като колянната).
Хемартроза може да се установи поради: травма, артрит, недостиг на някой от факторите на кръвосъсирване (дефицит на фактор VII), проказа, сифилис, следоперативно (колянна артропластика), алкохолна невропатия, церебрална парализа, туморни образувания, прием на медикаменти разреждащи кръвта (варфарин), дефицит на витамини (витамин К), бъбречна диализа, тромбоцитопения, апластична анемия, като част от хеморагичния синдром при Конго - Кримска хеморагична треска (Crimean-Congo Hemorrhagic Fever), доминантна форма на болест на фон Вилебранд (Von Willebrand disease, dominant form) и други.
Доминантна форма на болест на фон Вилебранд: Представлява автозомно унаследяващо се заболяване, което се характеризира с удължено време на кървене. Наблюдават се: хемартроза, чести кръвотечения от носната кухина, обилно кръвотечение при менструация (менорагия), кървене от венците и мукозите, кървене от гастроинтестиналния тракт.
Коментари към Хемартроза