Фетална ацидоза
Фетална ацидоза представлява състояние на натрупване на киселини (водородни йони) в кръвта и тъканите на плода. За ацидоза се говори тогава, когато pH падне под 7.20 mm Hg. Фетална ацидоза се наблюдава при т. нар. фетален дистрес.
Причините за възникване на фекална ацидоза могат да бъдат предизвикани от майката (при дихателни или сърдечни заболявания), плацентата (разкъсване) или от плода (спиране на притока на кръв към плода). Фетална ацидоза може да възникне при вродени нарушения в урейния цикъл, лактатна ацидоза,захарен диабет, диабетна кетоацидоза, депресия, гладуване, белодробни заболявания (ХОББ), дефицит на пируват дехидрогеназна фосфатаза, бъбречни заболявания, дефицит на пируват карбоксиаза, отравяне с въглероден окис, метаболитни нарушения, септичен, хеморагичен и травматичен шок, колибактериоза, синдром на Сьорген, болест на фон Гирке, болест на Уилсън.
Феталният дистрес (Fetal distress) е термин, с който се описва състоянието на плода преди или по време на неговото раждане, т. нар. признаци на бременността. Феталният дистрес отчита повишаването или понижаването на сърдечните тонове, движенията на плода, установяване на лактатна ацидоза, метаболитна ацидоза, мекониум в околоплодната течност, вариабилност на сърдечните удари на плода. Причини за евентуална поява на този фетален дистрес могат да бъдат многоплодна бременност, разкъсване на плацентата, ненормално положение и представяне на плода, пролапс на пъпната връв, дихателни проблеми и др.
Коментари към Фетална ацидоза