Фациален хемангиом
Фациален хемангиом представлява често срещано доброкачествено и обикновено самостоятелно туморовидно разрастване на ендотелни клетки на най-външния слой на малките кръвоносни съдове по лицето на бебета и малки деца, но могат да растат и във вътрешни органи, като черен дроб, ларинкс, тънко и дебело черво. Хемангиомите представляват червени издатини на кожата, които могат да бъдат равни и плоски или с гроздовидна форма. Обикновено се появяват през първите седмици от живота и растат най-бързо през първите шест месеца. В две трети от случаите хемангиомите са локализирани по главата и врата. Едно на десет бебета има хемангиом, като три пъти по-често се среща при момичетата. Характерна особеност на хемангиомите е, че се смаляват с времето. Хемангиомът може да даде усложнение само заради мястото, на което се намира.
Фациален хемангиом може да се развие поради синдром на Сандров (Sandrov), белодробна артериовенозна фистула, сарком на Капоши, чери ангиома, кавернозен хемангиом, синдром на Kppel-Trenaunay, синдром на Стърж-Вебер (Sturge-Weber), болест на Горам (Gorham), болест на Фабри (Fabry), синдром на фон Хипел-Линдау (Von Hippel -Lindau), хемосидероза, синдром на Каст (Kast), съдова малформация, синдрома на Мафичи (Maffucci) и др.
Гръдна малформация-съдова дисплазия (Sternal malformation vascular dysplasia association) е рядко вродено заболяване, характеризиращо се с раздвоение на гръдната кост и атрофия на кожата по гръдния дефект, лицев хемангиом, малка долна челюст и др.
Коментари към Фациален хемангиом