Уголемена зона фасцикулата
Уголемена зона фасцикулата представлява състояние, при което зона фасцикулата на надбъбречната кора е разширена. Това се дължи на хиперплазия на клетките и. Зона фасцикулата се намира между зона ретикуларис и зона гломерулоза, като заедно трите образуват кората на надбъбречната жлеза. Зона фасцикулата отговаря за производството на глюкокортикоиди.
Уголемена зона фасцикулата може да се наблюдава хистологично при: тумори на надбъбречната жлеза, аденом на адреналната кора, употреба на ренин или ангиотензин, естрогени и пролактин, които стимулират растежа и, исхемия, съдова хипертензия в бъбреците, адрено-генитален синдром, сол-губеща форма на вродена хиперплазия на надбъбречната жлеза и други.
Сол-губеща форма на вродена хиперплазия на надбъбречната жлеза (Congenital adrenal hyperplasia, sodium-wasting form) е форма на вродената адренална хиперплазия, която се предизвиква от дефицит на ензима 21-хидроксилаза. При сол-губещата форма се наблюдава тежък дефицит на ензима и нарушено производство на кортикостероиди от надбъбречната жлеза. Наблюдават се следните симптоми: уголемена зона фасцикулата, уголемена зона ретикуларис, отговаряща за минералкортикоидната продукция, атрофия на зона гломерулоза, отговаряща за глюкокортикоидната продукция, остра надбъбречна криза, хиперплазия на адреналните клетки, ниски нива на
бикарбонати и високи нива на калий в кръвта, промяна в цвета на кожата, повръщане, конвулсии, летаргия, коремна болка, хипотензия, дефицит на алдостерон, апатия, нисък обем на кръвта, диария, дехидратация.
Коментари към Уголемена зона фасцикулата