Увеличено производство на кортикостерон
Увеличено производство на кортикостерон представлява състояние, при което чрез лабораторни изследвания се установяват нива на кортикостерон в кръвта, по-високи от физиологично нормалните (0.9-3.9 ng/ml при жените и 3.2-7.6 ng/ml при мъжете). Кортикостеронът е стероиден хормон, който се продуцира от кората на надбъбречните жлези. Той действа като прекурсор на алдостерона.
Увеличено производство на кортикостерон може да се дължи на: метаболитни, ензимни и ендокринни разстройства, аденом на надбъбречната кора, силен стрес, диабет тип 2, затлъстяване, инсулинова резистентност, синдром на Къшинг, вродена адренална хиперплазия, поради ензимен дефицит и други.
Вродена адренална хиперплазия, поради ензимен дефицит представлява генетично заболяване, което се среща рядко и се предизвиква от липса на ензима 17-алфа-хидроксилаза. Като резултат от този дефицит се установява разстройство в производството на полови хормони (андрогени и естрогени). Наблюдават се следните симптоми: увеличено производство на кортикостерон, увеличено производство на дезоксикортикостерон, повишени количества на уринарен гонадотропин, прогестерон и алдостерон, намалено производство на кортизон, намалени нива на естрадиол, естрон и прегнантриол, алкалоза, хипертензия, хипокалемия, аменорея, малък пенис, задържани тестиси и развитие на млечните жлези при мъжете, ранно състаряване на кожата на лицето и поява на бръчки, скованост и мускулна умора при жените, липса на развитие на вторични полови белези, частично опадане на косата при жени, което се проявява на периоди.
Коментари към Увеличено производство на кортикостерон