Туморовидна подутина зад ушите
Туморовидна подутина зад ушите: наличие на бучка зад ухото, която наподобява туморно образувание. Може да варира по размер, форма и консистенция. Образуванието може да бъде болезнено или не. В повечето случаи бучките зад ушите са безвредни. Те могат да са сигнал за инфекция, но рядко са опасен или животозастрашаващ признак.
Различни са състоянията, които може да доведат до появата на бучка, възел или топче зад ухото.
Туморовидната подутина зад ушите може да се дължи на:
- Болести на ухото и мастоидния израстък – мастоидит, отит.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - мастна киста.
- Новообразувания – липом.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - брахио-окуло-фациален синдром.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата – лимфаденопатия.
- Болести на кожата и подкожната тъкан – абсцес, мастна киста, акне вулгарис.
- Инфекциозни и паразитни болести – ХИВ, СПИН, инфекциозна мононуклеоза, варицела, морбили.
По-чести причини за появата на бучка зад ухото
Инфекции
Много бактериални и вирусни инфекции могат да причинят подуване в областта на лицето, шията и зад ушите. Често такива са стрептококовата инфекция на гърлото и инфекциозната мононуклеоза.
Увеличен лимфен възел
Подутината зад ухото може да се окаже уголемен лимфен възел. Това често може да се наблюдава при инфекция на кожата или ушите. Ако бучката не премине до 2 седмици и се появят съпътстващи симптоми посетете лекар.
Мастоидит
При ушна инфекция и невзети навременни мерки може да се стигне до по-сериозно състояние – мастоидит. Мастоидитът засяга костната издатина зад ухото, която се нарича мастоид. Състоянието може да доведе до развитие на киста, изпълнена с гной. Тя се проявяват като подутина зад ухото (топче зад ухото).
Абсцес
Абсцесът представлява новообразувала се кухина изпълнена с гноен секрет. Той се развива, когато тъкан в дадена област на тялото се инфектира. За да се пребори с нахлуващите бактерии или вируси, организмът насочва бели кръвни клетки в заразените зони. Тези бели кръвни клетки се натрупват в увреденото място. Мъртвите бели кръвни клетки, тъканите, бактериите и други попаднали вещества образуват секрета (гнойта), който изпълват абсцеса. Гнойният секрет е гъст, жълтеникав на цвят и с неприятна миризма. Абсцесите често са болезнени и топли на пипане.
Акне вулгарис
Акнето е често срещано състояние на кожата, което възниква, когато космените фоликули се запушат. Мъртвите кожни клетки и мастния секрет запушват фоликулите и по този начин се образуват пъпки и подутини. В определени случаи те стават големи, твърди, а понякога и болезнени.
Липом
Липомът е мастна бучка, която се образува между слоевете на кожата. Той може да се развие навсякъде по тялото и почти винаги е безобиден. Липомите невинаги се откриват по повърхността на кожата, но когато станат големи е много вероятно да ги усетите при допир.
Кога да посетите лекар?
Ако бучката зад ухото е проблемна и причинява болка и дискомфорт или е свързана и с други симптоми потърсете своевременно лекарска помощ. Подутината зад ушите обикновено е безвредна. Заедно с вашия лекар ще намерите най-добрия начин да се премахнете бучката и да предотвратите бъдещи проблеми.
Особено важно е да посетите лекар, ако бучката:
- е болезнена, зачервена, чувствителна или от нея изтича секрет;
- се променя и расте;
- се появи внезапно;
- се придружава и от други симптоми.
Бучката зад ухото много рядко може да се окаже признак на раково заболяване. Но винаги е добре да посетите лекар, за да се изключат потенциално рискови диагнози.
Ако подутината зад ухото е туморно образувание бързата диагноза е важна за успешното лечение.
Заболявания при симптом Туморовидна подутина зад ушите
Библиография
https://www.healthline.com/health/causes-lumps-behind-ears
https://www.medicalnewstoday.com/articles/313968
Коментари към Туморовидна подутина зад ушите