Трихиаза
› По-чести причини за възникване на трихиаза
› Симптоми
› Лечение
Въведение
Трихиаза представлява състояние, характеризиращо се с обръщане на миглите навътре към конюнктивата и роговицата, което причинява разязвяването им. Това може да се наблюдава на едното око (едностранна трихиаза), както и едновременно на двете очи (двустранна трихиаза). По-често са засегнати миглите на долния клепач.
Трихиазата може да се дължи на:
- Блефарит (възпаление на клепача)
- Инфекциозни болести и паразитози
- Белези и нарушения на клепачите
- Травми и наранявания
- Хронични очни заболявания
- Напреднала възраст
- Вродени състояния - ентропион, епиблефарон, синдром на Стивънс-Джонсън, дистихиаза
По-чести причини за възникване
Блефарит
Блефаритът представлява възпаление, което обхваща клепачните ръбове. Продължителният възпалителен процес може да доведе до нарушение в космените фоликули, при което космите започват да нарастват навътре към окото. Причините за възникване на блефарит са разнообразни. Най-често се наблюдава в следствие на лоша хигиена, бактериални инфекции, в хода на себореен дерматит, алергични реакции срещу грим или други козметични продукти, някои хиповитаминози и др. В зависимост от тежестта на възпалението се наблюдават две форми на блефарит - прост и язвен.
Инфекциозни болести и паразитози
Трихиазата може да се развие в хода на различни инфекциозни болести и паразитни нашествия, сред които най-чести причинители са:
- Хламидия трахоматис (Chlamydia trachomatis) - микроорганизъм, който причинява инфекция с името “трахома”. Тя е една от водещите причини за слепота по света. В началото заболяването започва с конюнктивит. В последствие се развива сериозен възпалителен процес, който ако не се лекува навреме води до образуване на белези от вътрешната страна на клепача. Поради нарушаване целостта на клепача и възникналите белези, космите много често обръщат растежа си към конюнктивата и роговицата.
- Херпес Зостер - представлява инфекциозно заболяване, което се причинява от вирусът на варицела зостер (Varicella-Zoster Virus). Същият вирус е причинител и на варицелата обикновено в по-млада възраст. След прекарване на варицела, вирусът остава в нервните клетки на тялото ни в латентно състояние и години след това може да се активира под формата на херпес зостер инфекция . Обикновено заболяването се проявява с характерен обрив. В някои случаи обривните единици могат да засегнат окото като причинят трихиаза. Други симптоми освен обърнатите мигли, които засягат окото могат да бъдат: зачервяване, парене, повишена слъзна секреция и др.
- Акари - представляват микроскопични паразити, които обитават космените фоликули. Обикновено те са безвредни и се срещат по кожата на повечето хора. В някои особени случаи акарите могат да се размножат прекомерно и да се разпространят към космените фоликули на миглите. В следствие на това възникват редица оплаквания, включително се наблюдава обръщане на миглите навътре към окото.
Травми и наранявания
Скорошна травма на клепача или хирургически процедури могат да доведат до белези и изкривяване на ръба на клепача. Нараняванията най-често се дължат на различни по степен изгаряния или действие на химически агенти. Състоянието може да възникне и след често и продължително търкане на очите. Обръщането на миглите навътре към окото е по-възможно да се наблюдава с напредване на възрастта поради естествено намаляване еластичността на кожата и отпускане на клепачите.
Вродени състояния
При някои хора трихиазата се проявява още при раждането и може да е част от друго заболяване. Обърнатите мигли се срещат при:
- Ентропион: състояние, при което мигленият ръб е обърнат навътре към окото. В резултат на това се получава триене на миглите в конюнктивата. По-често е засегнат долният клепач. В по-тежки случаи може да се наблюдава и обръщане на кожата на клепачите.
- Епиблефарон: състояние, при което се развива допълнителна гънка на кожата на клепача и това води до подреждане на миглите вертикално навътре към окото. По-често се наблюдава при новородени и деца от азиатски произход, но може да се прояви и при хора от другите раси.
- Дистихиаза: рядко състояние, при което се наблюдава допълнителен ред мигли. Те най-често излизат от отворите на жлезите, разположени по вътрешната повърхност на клепача, т.нар Мейбомиеви жлези.
- Синдром на Стивънс - Джонсън: тежко вродено заболяване, при което има засягане на кожата и лигавиците на тялото. Очните прояви на синдрома са свързани с аномалии и промяна в структурата на клепачите, които често водят до трихиаза. Наблюдава се хронично възпаление и увреждане на конюнктивата и роговицата. Други симптоми придружаващи очните промени при синдрома на Стивънс-Джонсън включват: висока температура, главоболие, подуване на устните и лицето, както и характерен обрив по кожа и лигавици (големи зачервени мехури, наподобяващи мишени).
Симптоми
Продължителното триене на миглите в структурите на окото води до развитие на различни оплаквания. Миглите, които растат навътре водят до дразнене на конюнктивата (прозрачната мембрана, покриваща задната повърхност на клепачите) и роговицата (предната фиброзна обвивка на очната ябълка). Най-често трихиазата се свързва с поява на следните симптоми:
- Зачервяване: окото изглежда зачервено като на места може да се наблюдава кръвоизливи в следствие на хроничното дразнене от миглите.
- Дискомфорт: постоянното дразнене на окото може да се усеща като наличие на чуждо тяло, което причинява дискомфорт или дори болка.
- Сълзене: сълзите възникват като естествена защитна реакция на организма, в следствие на постоянното дразнене от обърнатите навътре мигли.
- Фотофобия: представлява състояние, при което очите са по-чувствителни към светлина и по-ярките цветове могат да предизвикат дискомфорт.
- Замъглено зрение: наблюдава се в случаи на продължително дразнене от обърнатите мигли като в повечето случаи се дължи на възникнали усложнения в очния апарат.
Усложнения
Трихиазата може да доведе до редица усложнения. Те възникват най-често поради липса или неправилно проведено лечение. Към усложненията спадат:
- Конюнктивит: представлява възпаление на конюнктивата в следствие на хроничното дразнене от врастналите мигли.
- Язва на роговицата: наблюдава се нарушаване на целостта на роговицата поради механичното триене на миглите.
- Зрително увреждане: в хода на развитие на трихиаза могат да възникнат усложнения, които да влошат значително зрението като например - двойно виждане, замъгляване, загуба на фокус и при някои тежки случаи загуби на зрението.
- Инфекции: нарушената повърхност на роговицата под формата на охлузвания, язви или белези е предпоставка за навлизане на различни микроорганизми и съответно развитие на инфекциозен процес.
Лечение
Трихиазата е състояние, за което няма профилактика и съответно предпазни мерки, с които да го предотвратим. За да се овладеят симптомите навреме и да се предотвратят бъдещи усложнения е нужно да се направи консулт с офталмолог (очен специалист). Ранното откриване на врастналите мигли и установяване на подлежащата причина са от решаващо решение какъв ще бъде подхода за лечение. Възможностите в терапевтичния процес могат да включват:
- Капки за очи: в леки случаи, когато търкането на миглите е незначително и симптомите са минимални могат да се използват медикаменти за локално приложение. Към тях спадат различни каоки за очи или мехлеми, които целят облекчаване на дразненето и защита на роговицата от увреждане.
- Отстраняване на мигли: най-често се прави с помощта на пинсети, когато броят на врастналите мигли е малък и те могат лесно да бъдат премахнати. Процедурата води до временно облекчение и скоро след нея се наблюдава отново израстването им в неправилна посока.
- Криотерапия: използва се метода криоаблация, при който се цели отстраняване на космените фоликули с помощта на студен газ. Въпреки добрия ефект на процедурата е възможно да се наблюдават усложнения като промени в цвета на кожата, белези и др.
- Лазерно лечение: с помощта на високотехнологични лазери се остраняват неправило израсналите мигли. Изполват се аргонови, инфрачервени диодни, рубинени лазери и др. Лазерната терапия е ефективна и носи дълготрайни резултати, но е възможно да са необходими няколко процедури.
- Електролиза: метод с който се отстраняват миглитте, които растат неправилно с помощта на електричество. Процедурата е трайна, но в повечето случаи е много болезнена за пациентите .
- Хирургична корекция на клепач: оперативното лечение се използва най-често при вродени нарушения в структурата на клепачите като ентропион, епиблефарон, дисхтиаза и др. Хирургическата намеса се предпочита при продължителна трихиаза и освен промяна в позицията на клепача може да включва коригиране на мигления ръб, очните мускули и др.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-trichiasis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24542-trichiasis#
https://www.webmd.com/eye-health/trichiasis-eyelashes-eyes
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537100/
Коментари към Трихиаза