Тикове на раменете
Тикове на раменете представлява състояние, при което се установяват резки, повтарящи се, стереотипни, неволеви движения на едното или двете рамене. Често се наблюдават едновременно с тикове на главата и ръцете. Тиковете трябва да се разграничават от проявата на други нарушения в движението като хорея, дистония, миоклонус, припадъци, стереотипните движения при аутизъм и др.
Тикове на раменете могат да се установят при: болест на моторния неврон, травма на главата, синдром на генерализираните тикове, шизофрения, след употреба на наркотични вещества (стимуланти), множествена склероза, хиперпаратиреоидизъм, тумор на гръбначния мозък, синдром на Турет (Tourette's syndrome).
Синдром на Турет е неврологично, предаващо се по наследство нарушение, което се предизвиква от изменения в метаболизма на допамина (и други невротрансмитери). Наблюдава се по-често при мъже, като проявата на симптомите започват в детска възраст (10-11 години). Състоянието се характеризира с генерализирани двигателни тикове, които включват различни части от тялото (лице, шия, ръце и/или крака), както и вербални тикове (неволево произнасяне на звуци, повтаряне на думи и в редки случаи - копролалия). Наблюдават се следните симптоми: тикове на раменете, тикове на ръцете, лицеви тикове (гримаси, мигане, бръчкане на носа), тикове на шията и главата (въртене на главата, накланяне на напред, клатене на главата, изпъване на шията), обсесивно поведение, тенденции за самонараняване (прехапване на устните, бузите), тикове на краката (тропане, ритане, подскачане, въртене), звукови тикове (ръмжене, джавкане, кашляне, прочистване на гърлото, съскане, грухтене), влошаване на симптомите при стрес и други.
Коментари към Тикове на раменете