Тикове на лицевите мускули
Тикове на лицевите мускули представлява състояние, при което се наблюдават внезапни, резки, неволеви, повтарящи се движения на лицето.
Тикове на лицевите мускули могат да се дължат на: хорея минор, хорея на Хънтингтън, епилепсия, хипокалциемия, хипомагнезиемия, шизофрения, гърчове, лошо зрение, болест на Паркинсон, мозъчен тумор, тетанус, ботулизъм, албинизъм, вродена слепота, синдром на Турет.
Синдром на Турет (Tourette Syndrome) е унаследяващо се неврологично разстройство, което се дължи на аномалии в мозъчните невротрансмитери (серотонин, допамин). Заболяването се характеризира с проява на различни тикове на цялото тяло, както и вербални тикове (неволево изричане на думи или издаване на звуци, като при 10% от пациентите с Турет синдром се наблюдава копролалия, т.е. изричане на нецензурни, обидни или неподходящи за ситуацията думи). По-често се засягат мъже и проява на симптомите започва от ранна възраст (10-11 години). Състоянието може да се задълбочи при стрес и употреба на някои медикаменти или наркотични вещества (амфетамини и кокаин). То сериозно нарушава социалния живот на пациента. Могат да се наблюдават следните симптоми: тикове на лицевите мускули, гримасничене, бръчкане или потрепване на носа, мигане, клатене или въртене на главата, тикове на ръцете и раменете, хапане на устните и бузите, самонараняване, извиване и навеждане на тялото, обсесивни действия, докосване на околните, тропане с крака, ритане, прочистване на гърлото, кашляне, грухтящи или съскащи звуци, джавкане, викане, пляскане с ръце, подскачане на място и други.
Коментари към Тикове на лицевите мускули