Тежък задух при отравяне
Тежък задух при отравяне означава силно затруднено дишане, което може да стигне дори до почти пълна невъзможност за поемане на въздух и което е предизвикано от постъпването в организма на токсична доза от определени вещества.
Тежък задух при отравяне може да се предизвика от триметилов анхидрид, ванадий, софамид, стрихнин, ротенон, парафенилендиамин, селенов диоксид, оксамил, нитротолуен и други.
Отравяне с парафенилендиамин може да настъпи при неговото поглъщане, вдишване или при честия пряк контакт на неговите производни с кожата. Прафенилендиаминът се използва като прекурсор на различни полимери, като пластмаси и каучук, които намират различно приложение. Също така той се използва и като съставка на някои бои за коса и други оцветители. При попадането му в организма най-често той предизвиква тежък ангиоедем, водещ до задух, вътресъдова хемолиза, рабдомиолиза, чернодробни некрози, остра бъбречна недостатъчност, сърдечни увреждания и е възможно да завърши летално. Продължителният прием на субтоксични дози (например през кожата) може да доведе до загуба на тегло и някои злокачествени новообразувания.
Коментари към Тежък задух при отравяне