Тежка неутропения
Тежка неутропения представлява сериозен спад в броя на неутрофилите в кръвта. Неутрофилите са основни компоненти на имунната система и съставляват 50 до 70% от циркулиращите в кръвта бели кръвни клетки, поради което тежката неутропения може да се окаже животозастрашаваща.
Тежка неутропения може да се дължи на вродени или придобити състояния, като тежка вродена неутропения, неутропения, причинена от лекарства (аналгетици, антибиотици, барбитурати, тиреостатици, нестероидни противовъзпалителни средства, противоревматоидни терапевтици, антималарийни), остра хронична неутропения, идиопатична хронична тежка неутропения, хипопластична неутропоеза, ревматоиден артрит, системен лупус еритематодес, нехочкинови лимфоми, остра миелоидна левкемия, болест на Хочкин, метастази на тумори в костния мозък, дефицит на витамин В12, синдром на Сьогрен, синдром на Фелли, имунодефицитни състояния и други.
Идиопатична хронична тежка неутропения представлява тежка форма на хронична неутропения, за която се не открива отключващия фактор и се диагностицира, чрез изключване на всички други възможни причини. Състоянието се характеризира с чести инфекции, тежко протичане на заболяванията и трудно възстановяване.
Коментари към Тежка неутропения