Спонтанни костни фрактури
Спонтанните костни фрактури представляват счупвания на кости, които не са предизвикани от силни механични въздействия (удар, притискане, усукване, теглене и други) върху тях, а от намалената по някаква причина костна здравина.
Спонтанните костни фрактури могат да се дължат на хипокалцемия, продължителен прием на кортикостероиди, жлезни тумори, бруцелоза, костна туберкулоза, следоперативни усложнения, отравяния с фосфин, хипервитаминоза А, злокачествени тумори, хронична бъбречна недостатъчност, детска церебрална парализа и други.
Отравяне с фосфин може да настъпи при хора работещи със съдържащи го инсектициди, такива заети в производството на полупроводници или в това на фосфорорганични съединения. Еднократното излагане на този газ води до увреждане на дихателната, храносмилателната и отделителната системи, както и на мозъка и често е смъртоносно. Хроничната експозиция причинява тежки некрози в костите (и най-вече долночелюстната), водещи до спонтанни счупвания и затруднения в говора и движенията на тялото, а също и анемичен синдром, бронхити, липса на апетит и други.
Коментари към Спонтанни костни фрактури