Слабо развит вермис
Слабо развит вермис: непълно развитие на структура в малкия мозък, означавана като вермис. Състоянието се съпровожда със загуба на мускулна координация.
Вермисът представлява тясна структура, наподобяваща форма на червей, разположена между двете полукълба на малкия мозък. Вермисът получава информация от гръбначния мозък за осезанието, дълбоката чувствителност (проприорецепция) и движенията на тялото. Също така, до вермиса достигат сигнали, свързани със слуха, зрението, координацията и баланса. Това прави тази мозъчна структура изключително важна за контрола на движенията на врата, раменете, бедрата, както и други области. Контрола на движенията се осъществява посредством механизъм на обратна връзка между мозъка и гръбначния стълб. По-специално, вермиса "сравнява" двигателната команда, произхождаща от мозъка с реалните усещанията, които получава от гръбначния стълб и помага на мускулите да се движат в правилно време и последователност. Също така, помага на мускулите да приложат подходяща сила и бързина при последователните движения.
Слабо развит вермис може да настъпи като изолирана вродена аномалия или да е част от симптоматиката на редица генетични нарушения и синдроми като синдром на Цечи-Сийде (Zechi-Ceide syndrome), синдром на Жубер (Joubert syndrome), малформация на Арнолд-Чиари (Arnold-Chiari malformation), синдром на Денди-Уокър (Dandy–Walker syndrome), делеция 3q синдром, синдром хипоплазия/аплазия на церебеларния вермис-олигофрения и други.
Синдром на Цечи-Сийде (Zechi-Ceide syndrome) представлява вродено генетично заболяване, унаследявано по автозомно-рецесивен модел. Характерно за синдрома е наличие на вродени увреждания на мозъка, деформации на лицето и уголемени ходила. Симптомите може да включват още липса на зъби, тесни ушни канали, необичайни ушни лобове, необичаен хеликс на ухото, цепната устна, цепнато небце, широк нос, недоразвита средна част на лицето, проминиращо чело, умствена изостаналост, къса крайна фаланга на големия пръст на крака, скъсени кости на ходилото, голямо разстояние между първи и втори пръст на крака, мозъчна аномалия тип Денди-Уокър (Dandy-Walker anomaly) и други.
Коментари към Слабо развит вермис