Скованост в устата
› По-чести причини за възникване
› Какво да направим при скованост в устата?
› Лечение
Въведение
Скованост в устата е състояние, което се характеризира с усещане за стягане и намалена подвижност на долната челюст. В повечето случаи е придружено с болка и затруднение при отваряне или затваряне на устата.
Скованост в устата може да се дължи на следните причини:
- Болести на темпоро-мандибуларната става - анкилоза, артрит.
- Болести на костно-мускулната система - остеоартроза, ревматоиден артрит.
- Болести в устната кухина - зъбен кариес, зъбни деформации, абсцес.
- Болести на нервната система - невралгия, цервикална дистония, множествена склероза, мозъчни тумори.
- Невродегенеративни заболявания - болест на Паркинсон, амиотрофична латерална склероза (АЛС), болест на Хънтингтън.
- Прием на лекарствени средства - антидепресанти, антипсихотици, антиконвулсанти, антиеметици.
- Инфекциозни болести - тетанус, бяс, заушка.
- Травми и наранявания - костни фрактури, увреждане на троичния нерв.
- Психологически фактори - стрес, напрежение, паник атака.
По-чести причини за възникване
Тригеминална невралгия
Състояние, което се характеризира с хронична болка по хода на троичния нерв (nervus trigeminus). Функцията на този нерв е свързана със сетивната инервация и моторния контрол на лицето и устната кухина. Характерни за тригеминалната невралгия са силните болки в областта на лицето, които обикновено продължават от секунди до няколко минути, но в някои случаи хронифицират с дни. Болковият пристъп нерядко е придружен от спазми на дъвкателните мускули и скованост в областта на челюстта.
Повече информация по темата: Невралгия на троичния нерв
Цервикална дистония
Представлява заболяване, при което се наблюдават неволеви контракции на шийната мускулатура. Цервикалната дистония е позната още като спастичен тортиколис и има постепенен ход на развитие. За заболяването е характерно изкривяване и специфично накланяне на главата в различни посоки, което е следствие на неволевите контракции на мускулите. Хората с цервикална дистония могат да изпитат скованост в устата поради необичайната поза на главата и възникващи контракции на дъвкателните мускули.
Болест на Паркинсон
Скованост на челюстта и лицевите мускули могат да бъдат част от симптомите при болестта на Паркинсон. Това е невродегенеративно заболяване, което се характеризира с прогресираща загуба на неврони в централната нервна система и дефицит на невртотрансмитера допамин, участващ в координацията и движеният ана организма. Характерните симптоми на болестта на Паркинсон включват тремор, обикновено на горните крайници, забавено движение (брадикинезия), типична походка и позиция на тялото - наведена надолу глава, присвити ръце към тялото и движение с много ситни крачки. Усещането за скованост в устата се дължи на мускулна ригидност, при която се установява съпротивление при движение на засегнатите мускули.
Повече информация по темата: Болест на Паркинсон
Инсулт
Инсултът представлява мозъчно-съдово заболяване, което възниква вследствие на нарушено кръвоснабдяване към мозъка и последващо увреждане на мозъчни клетки. Състоянието изисква незабавна лекарска помощ и затова е важно симптомите да бъдат разпознати навреме. Те могат да варират в зависимост от причината за възникване и съдовете, които са засегнати. Характерните симптоми при инсулт включват силно главоболие, загуба на баланс, изтръпване на лицето или друга част на тялото, увисване на устния ъгъл, говорни нарушения, загуба на съзнание и други. Скованост в областта на устата може да възниква в хода на инсулт, особено ако зоната на мозъчния инфаркт е отговорна за контрол на мускулите, участващи в движението на челюстта.
Повече информация по темата: Инсулт
Нарушения на темпоро-мандибуларната става
Това са група от заболявания, засягащи ставата, която свързва долната челюст с черепа, както и свързаните с нея анатомични структури. Усещане за скованост в устата може да възникне поради прекомерна контракция на дъвкателните мускули, възпалителни процеси, износване на ставния хрущял, травматични фрактури или луксация на темпоро-мандибуларната става. Тези състояние почти винаги са придружени от силни болки и затруднено отваряне или затваряне на устата. Към по-често срещаните нарушения на темпоро-мандибуларната става спадат: артрит, анкилоза, остеоартроза, бруксизъм, синдром на Костен и други.
Какво да направим при скованост в устата?
В случаи, когато усещате скованост в челюстта и имате затруднение при отваряне или затваряне на устата, може да изпробвате някои от следните съвети:
- Прилагане на топъл компрес: топлината има свойството да подобри кръвообращението и да редуцира болката и дискомфортът. Прилагането на топъл компрес върху областта на челюстта подпомага отпускането на дъвкателните мускули и намалява чувството за скованост.
- Масаж на дъвкателните мускули: установете точното място, на което усещате скованост и масажирайте с кръгови движения 30-40 секунди.
- Ограничете движението на челюстта: избягвайте широко прозяване, дъвчене на дъвка, прекомерно скърцане или тракане със зъби.
- Избягвайте високите дози кофеин: приемът на високи дози кофеин ежедневно може да влоши състоянието на скованост чрез засилване на мускулните спазми.
- Приемайте предимно течна и мека храна: избягвайте храненето с много твърда храна, тъй като продължителното дъвчене действа неблагоприятно при нарушения на долната челюст и скованост.
Лечение
В случаи когато усещането за скованост в устата не отминава въпреки горепосочените методи,е препоръчително да се консултирате с лекар. Прегледът при специалист ще помогне с идентифициране на причината, която е довела до усещане за скованост. Подходът на лечение зависи от продължителността и тежестта на симптомите. То може да включва:
- Болкоуспокояващи медикаменти
- Мускулни релаксанти
- Физиотерапия и рехабилитация
- Инжекции с кортикостероиди
- Инжекции с ботулинов токсин (ботокс)
- Хирургично лечение
Изображения: freepik.com
Коментари към Скованост в устата
Ванеса
Имам такава скованост в устата и досега не знам на какво се дължи.Приемам антидепресанти в продължение на години.Наред с тази скованост имам подобна такава в ръцете и краката.Правила съм ЕМГ.Нямам данни за поли невропатия.Как мога да си помогна?Това някакво неврологично заболяване ли е и как мога да се излекувам?
Здравейте! Възможно е сковаността в устата, както и на крайниците, да е нежелана реакция на антидепресантите.
Имам такава скованост в устата и досега не знам на какво се дължи.Приемам антидепресанти в продължение на години.Наред с тази скованост имам подобна такава в ръцете и краката.Правила съм ЕМГ.Нямам данни за поли невропатия.Как мога да си помогна?Това някакво неврологично заболяване ли е и как мога да се излекувам?