Скованост в поясната област на гръбнака
Скованост в поясната област на гръбнака се характеризира със затруднени движения в долната част на гръбнака (кръста). Сковаността често е съпроводена и с чувство на болка.
Скованост в поясната област на гръбнака може да се дължи на травма на гръбнака, продължително обездвижване на тялото, физическо претоварване, неправилно извършване на упражнения, неправилна поза при сън или стоене седнал, простуда, предменструален синдром, ревматична полимиалгия, анкилозиращ спондилит, апондилоартроза, вродени аномалии на гръбнака, дискова херния, сколиоза, вертебрален остеомиелит, остеофити, камъни в бъбреците, инфекция на пикочните пътища, септичен артрит, кифоза, лордоза, идиопатична болест на Паркинсон, тазова възпалителна болест, ризомиеличен псевдополиартрит (Rhizomelic pseudopolyarthritis), спондилит, наднормено тегло, остеопороза, радикулит, ишиас, киста на сакрума и др.
Ревматичната полимиалгия (Polymyalgia rheumatica) е заболяване на мускулите с неизяснена етиология, но се предполага, че може да се дължи на абнормен имунен отговор на организма или да се предизвика от вирусна инфекция (парвовирус, параинфлуенца, аденовирус). Заболяването засяга предимно големите групи мускули в тялото, като най-често се поразяват врата, рамената, бедрата и гърба. Симптомите включват поява на внезапна болка и скованост във врата, кръста, бедрата, рамената, като тези признаци са засилени в ранните часове или след обездвижване, физическо неразположение, повишаване на телесната температура, умора, болка в лицето, анемия, загуба на тегло, болки в ставите и мускулите и др. Ревматичната полимиалгия е заболяване, което засяга хора на възраст над 50 г., като заболелите са два тъпи повече жени, отколкото мъже. Също така в 15% от болните се наблюдава развитие на темпорален артериит. Заболяването реагира добре на лечение с кортикостероиди.
Коментари към Скованост в поясната област на гръбнака