Скованост в горната част на ръцете
Скованост в горната част на ръцете представлява ограничена подвижност в горната част на гръдните крайници, която включва рамената и раменните кости.
Скованост в горната част на ръцете може да се дължи на травма, преумора, тежки физически упражнения или неправилното им извършване, миозити, неврити, отравяне, хиперкалцемия, хипомагнезиемия, инфекциозно заболяване, синдром на "замръзналото рамо", туморна маса, затлъстяване, автоимунни артрити, бурсит, прогресивна осифицираща фибродисплазия, синдром на Дигве-Мелхиор-Клаусен (Dyggve Melchior Clausen), синдром мелореостоза, ревматична полимиалгия, сирингомиелия, болест на Строк-Уилсън (StrokeWilson), множествена склероза, церебрална атаксия, дисфункция на малкия мозък и др.
Ревматичната полимиалгия (Polymyalgia rheumatica) е заболяване на мускулите, като най-често се засягат по-големите мускулни групи в тялото. Състоянието се характеризира с чувство на умерена до силна болка и скованост в шията, гърба, бедрата, рамената, като тези признаци се установяват предимно рано сутрин или след обездвижване на тялото, болки в ставите и мускулите, загуба на тегло, анемия, болка в лицето, умора, повишена телесна температура, физическо неразположение и др. Предполага се, че ревматичната полимиалгия е резултат от абнормен имунен отговор на организма или се причинява от вирус (параинфлуенца, парвовирус, аденовирус). Заболяването е наблюдавано главно при хора на възраст над 50 г., като се засягат по-често жените от мъжете. Също така е доказано, че хора заболели от ревматична полимиалгия 15% от тях развиват усложнение, наречено темпорален артериит. Състоянието се повлиява добре след кортикостероида терапия.
Коментари към Скованост в горната част на ръцете