Симптоми на пълно спиране на сърдечната дейност
Симптоми на пълно спиране на сърдечната дейност се нарича още сърдечен арест или внезапен сърдечен арест - състояние, при което сърцето спира да бие или не работи достатъчно ефикасно. Може да протече за броени минути и да бъде фатално за човек, ако не се вземат специфичните мерки за подпомагане на сърдечната дейност.
Симптомите на пълно спиране на сърдечната дейност се дължат на намаления приток на кръв към мозъка и могат да бъдат загуба на съзнание, липса на реакция, човек може да няма пулс или напълно да спре да диша (апнея), повръщане, блед или синкав цвят на кожата. Симптомите на сърдечен арест могат да се появят внезапно без предвестници, като такива са тревожност, сърцебиене, болка в гърдите, виене на свят, задух, синкоп (припадък), стенокардия, хипотония и слаб пулс.
Спирането на сърдечната дейност е причинено обикновено от блокиране, на притока на богата на кислород кръв към сърцето, от кръвен съсирек. Причини за възникване на симптоми на пълно спиране на сърдечната дейност могат да се окажат токов удар, удавяне, шок, травма, Волф-Паркинсон-Уайт синдром (Wolff-Parkinson-White), вродени сърдечни пороци, диабет, затлъстяване, тютюнопушене, задушаване, хипотермия, анафилаксия, масивен кръвоизлив, отравяне, исхемична болест на сърцето, хиперкалцемия, хипокалемия, пневмоторакс, анестезия, миокардит. Други причини за сърдечен арест могат да бъдат стеноза на аортната клапа, белодробен емболизъм, синдром на Рей (Reye), синдром на Романо-Уорд (Romano-Ward), синдром на Бругада (Brugada), астма, отравяне с лидокаин, вътречерепен кръвоизлив и други.
Коментари към Симптоми на пълно спиране на сърдечната дейност