Симптоми на менопауза
Симптоми на менопауза: симптомите, съпътстващи навлизането в менопауза (климакс) включват нередовно менструално кървене, обливане на горещи вълни, нощни изпотявания, чести промени в поведението и настроението, наддаване на тегло, вагинална сухота, сърбеж, дразнене или парене, по-често уриниране, изпускане на урина, намалено либидо, умора, проблеми с паметта, депресия, раздразнителност, тревожност, нервност, нарушения на съня (включително безсъние), загуба на концентрация, главоболие, подуване на корема, болка в гърдите, загуба на еластичността на кожата, намаляване на костната минерална плътност. С настъпването на климактериума се увеличава риска от развитие на остеопороза и сърдечно-съдови заболявания.
Половите органи на жена в репродуктивна възраст значително се различават по външен вид от тези на жена, която е в менопауза. Със загубата на естроген, влагалищния епител става по-червен, тъй като епителният слой изтънява и капилярите прозират. По-късно, тъй като на влагалищния епител допълнително атрофира, повърхността избледнява. Наблюдава се понижаване на рН на урината, което води до промяна в бактериална флора. Възможна е появата на сърбеж и изтичане на секрети с неприятна миризма. Вагиналните бразди се изглаждат и стената на влагалището става по-гладка. Често настъпва диспареуния (болезнен полов контакт), което води до сексуално въздържание при жените, ако не бъдат взети мерки. Размерите на матката намаляват. Яйчниците също намаляват своите размери.
Симптомите на менопауза може да се срещат и при други състояния като:
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - стареене.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Андраде (Andrade syndrome), синдром блефарофимоза, птоза и епикант инверс.
- Болести на пикочо-половата система - автоимунен оофорит, необичайно вагинално и маточно кървене.
- Новообразувания - рак на пикочния мехур.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, хемохроматоза, хипергонадотропна яйчникова недостатъчност.
- Други - синдром остеосклероза с ихтиоза и преждевременна яйчникова недостатъчност, полиневропатия-умствена изостаналост-акромикария-преждевременна менопауза.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене.
Менопаузата е естествен биологичен необратим процес от живота на всяка жена, свързан с репродуктивната система и процеса на стареене. За настъпила менопауза се говори тогава, когато е налице липса на менструално кръвотечение в продължение на 12 месеца. Менопаузата не настъпва изведнъж. Повечето жени навлизат в климактериум между 45 и 55 годишна възраст, като средната възраст е 51 години. Понякога, промените съпътстващи климакса могат да запчнат 10 години преди настъпване на последната менструация. Възрастта на жената, когато е получила за първи път менструален цикъл не определя възрастта, в която ще настъпи климакс. Менопауза може да настъпи и преди 40 годишна възраст, като това се означава, като ранна менопауза или преждевременна яйчникова недостатъчност. Тя може да се дължи на фамилна предразположеност, хормонално лечение на ендометриоза, хистеректомия, лъчетерапия, химиотерапия, заболявания на имунната система, захарен диабет, автоимунно заболяване, заболяване на щитовидната жлеза, синдром на чупливата Х-хромозома, поликистозен овариален синдром.
При навлизането в менопауза могат да се използва, така наречено хормонално-заместително лечение с ниско дозирани хормонални продукти. Под формата на таблетки те се приемат по определена схема. Известно е, че не всички жени са подходящи за хормонално-заместителна терапия и използването и трябва да бъде разрешено от лекар специалист.
Самата менопауза не изисква медицинско лечение. Вместо това, лечението е фокусирано върху облекчаване на симптомите. Усещането за обливане от горещи вълни може да се намали, чрез редовни физически упражнения. Намаляването на влагалищния дискомфорт се постига чрез използване на лубриканти и овлажняващи кремове. Нарушаването на съня може да се избегне с намаляване на употребата на кофеин, пропускане на следобеден сън. Подсилването на тазовото дъно може да се извърши чрез упражнения за мускулите на таза (упражнения на Кегел). Ориентиране към здравословно хранене и спиране на тютюнопушенето.
Коментари към Симптоми на менопауза