Симптомите на тежки изгаряния
Тежките изгаряния представляват увреждане на кожата и подлежащите й структури, понякога съчетано с обща реакция от страна на организма в резултат на различни физични и химични фактори.
При тежките изгаряния обикновено се засяга в различна дълбочина дермалния слой на кожата (средния еластичен слой на кожата).Много тежко протичат изгарянията при хора над 55 години и при деца под 10 годишна възраст. Особено тежко протичат изгарянията на окосмената част на главата и лицето и често оставят белези.
Местните поражения при изгаряне биват 4 степени:
- Първа степен изгаряне - характеризира се със зачервяване и оток на засегнатия участък.
- Втора степен изгаряне - освен зачервяване и оток се появяват и различно големи мехури изпълнени с течност.
- Трета А степен (по- лека) - наблюдава се умъртвяване на част от засегната кожа.
- Трета Б степен (по- тежка) - кожата е умъртвена изцяло.
- Четвърта степен - протича най-тежко. Умъртвени са всички тъкани в дълбочина, например цял крайник.
Тежките изгаряния често причиняват шоково състояние на организма. Шокът се изразява в началото с така наречената еректилна фаза - болните са възбудени, говорят много, смеят се, настроението им е повишено, не съзнават тежестта на състоянието си. След това настъпва т.нар. тропидна фаза - тежко общо състояние, угнетеност, по връщане, липса на усет за болка, безсъзнание. През третата седмица след изгарянето, тъканите се разпадат и често на поразеното място възниква инфекция. Общото състояние на болния се влошава, появява се висока температура. След четвъртата седмица започва периода на възстановяване и оздравяване. Раните от втора и трета А степен заздравяват, а от трета Б и четвърта степен отпадат. Понякога и от трета В и четвърта степен могат да оздравеят тъканите, но се получават обширни ръбци, кожата се сбръчква, което може да доведе до тежка инвалидност. При по-тежките изгаряния преди всичко трябва да се запази спокойствие и да не се предприемат необмислени действия. Например при запалване на дрехите, пострадалия не трябва да бяга, а да се увие с одеяло и полее със студена вода, в противен случай се получават по-тежки изгаряния. При химични изгаряния, болния трябва незабавно да се разсъблече и прекрати действието на химичното вещество.
Коментари към Симптомите на тежки изгаряния