Симптомите на леки изгаряния
Леките изгаряния представляват увреждане на кожата, като се засяга само епидермиса (горния слой на кожата)
Съществуват няколко степени на изгаряне:
- Първа степен - епидермални изгаряния
- Втора степен - дермални изгаряния
- Втора А степен - повърхностни дермални изгаряния
- Втора В степен - дълбоки дермални изгаряния
- Трета степен - субдермални изгаряния
Епидермалните и повърхностните дермални изгаряния се дефинират като леки изгаряния. Леките изгаряния се характеризират със зачервяване на кожата (еритема), бяла грапавина и слаба болка на мястото на нараняване. Повечето слънчеви изгаряния протичат с тези признаци. Когато изгарянето обхване и повърхностния дермален слой (средния еластичен слой на кожата), може да се наблюдават и повърхностно образуване на мехури изпълнени с бистра течност и по-силно изразена болка, в зависимост от степента на засегнатите нерви и нерви окончания в кожата. Леките изгаряния обикновено минават за няколко дни и не оставят трайни белези по кожата.
Причините за леките изгаряния могат да бъдат:
- Термични - такива изгаряния най-често се получават при контакт с огън или горещи течности (по-често при деца) или при директен контакт с нагорещен предмет като котлон. Могат да възникнат и от горещи водни пари при спукване на тръби).Често тези изгаряния са леки, тъй като водната пара бързо отдава топлина и температурата й рязко спада при досег с тялото.
- Електрични - тези изгаряния се получават вследствие действието на електричен ток. Поради начина на протичане на тока през човешкото тяло, често изгарянето на кожата е леко и не се наблюдават големи увреждания под кожата.
- Химически - тези изгаряния се получават вследствие действието на химични вещества, като киселини и основи.
- Радиационни - при тях пораженията се получават вследствие облъчване с различни видове лъчи - рентгенови, инфрачервени.
Коментари към Симптомите на леки изгаряния