Сенилни плаки
Сенилни плаки: извънклетъчни струпвания на амилоид в сивото вещество на мозъка, предизвикващо дегенерация на нервните клетки и нарушаване на мозъчната функция. Сенилните плаки се означават още като невритни плаки.
Сенилни плаки може да са в резултат на стареене или да имат връзка със заболяване. Може да се установят като признак на болест на Алцхаймер, болест на Nasu-Hakola (прогресивна деменция с липомембранозна поликистозна остеодисплазия) и други.
Болест на Nasu-Hakola или (прогресивна деменция с липомембранозна поликистозна остеодисплазия) е генетично заболяване, засягащо мозъчната дейност, костите и липидната обмяна. Включва симптоми като структурни нарушения в мозъка (демиелинизация на бялото вещество, сенилни плаки, глиоза на бялото вещество, калцификация на базалните ганглии, стесняване на малките мозъчни съдове, кортикална атрофия), деменция, невъздържаност, отклонение в електроенцефалограмата (ЕЕГ), поведенчески смущения, кисти в костите, болка и подуване на глезена и китката, нарушен чревен мотилитет, импотентност и други. Възможно е да настъпи смърт между 40 и 60-годишна възраст.
Коментари към Сенилни плаки