Руптура на далака
Разкъсване на далака: разкъсване на най-големият лимфоиден орган в човешкото тяло - слезката (далака). Това е сериозно състояние, което се свързва с животозастрашаващо кървене от органа и изисква спешна медицинска намеса.
Далакът е капсулиран хемопоетичен орган, който се намира в задната част на левия горен квадрант в коремната кухина. Намира се в съседство до 9-то, 10-то, 11-то ребро, ляв бъбрек, стамох, напречно и низходящо дебело черво, панкреас. Далакът, познат още като слезка, е висцерален орган, който най-често се уврежда при тъпа коремна травма. Травмата също е най-честата причина за разкъсване на далака. При пациенти, претърпели нетравматична руптура на далака, 7% се дължат на идиопатични причини, а останалите 93% се дължат на патологични причини.
Колко често се среща руптурата на далака?
Разпространението на руптура на далака не е широко описано в литературата. Механизмът на по-голямата част от травматичните разкъсвания продължава да бъде нараняване при инциденти с пътни превозни средства, последвано от директни коремни травми. Спортове като футбол, хокей, колоездене и бойни изкуства увеличават риска от нараняване и разкъсване на слезката. Предполага се, че травматичните разкъсвания на далака са два пъти по-често срещани при мъже, отколкото при жени.
Кои са основните причини за руптура на далака?
Руптурата на далака може да се дължи на:
- Болести на органите на кръвообращението - ендокардит, атеросклеротични плаки, васкулит.
- Новообразувания - метастази, миелофиброза, левкемия, лимфом.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - нодозен полиартериит.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - полицитемия вера, съпровидно-клетъчна анемия.
- Болести на храносмилателната система - панкреатит, чернодробно заболяване.
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекциозна мононуклеоза.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - спортни травми, удар в горната лява част на корема.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - автомобилна катастрофа.
Основни симптоми при руптура на далака
Слезката е локализирана в горния ляв квадрант на корема, под лявата част на диафрагмата. В момента на разкъсване е вероятно пациентите да почувстват силна болка в тази област. Въпреки това, видовете наранявания, които могат да причинят разкъсване на далака, вероятно ще причинят и други травми - например счупено ребро.
След момента на разкъсване болката може да мигрира към лявата част на гръдния кош и лявото рамо. Това се нарича знак на Кер. Това се приичнява от кървенето, което дразни левият френичен нерв. Болката е особено силна при вдишване.
Пациентите могат да имат и симптоми, свързани със загуба на кръв и бързо спадане на кръвното налягане. Те могат да включват:
- Замаяност
- Объркване
- Замъглено зрение
- Безпокойство
- Гадене
- Загуба на съзнание
Как се диагностицира руптура на далака?
Диагностицирането на руптура на далака започва с физикален преглед и анамнестични данни. При палпация от лекаря, коремната област може да се почувства твърда и да изглежда подута, поради наличието на кръв. При по-голяма кръвозагуба, пациентът може да има ниско кръвно налягане и ускорен пулс. Внезапно ниско кръвно налягане при пациент, за когото се предполага, че има нараняване на далака, особено млад чове, е знак, че състоянието е особено тежко и е необходима спешна операция.
Необходими са образни изследвания за диагностициране на разкъсан далак. Компютърната томография (КТ) е един от най-често използваните методи. Въпреки това, КТ може да се направи само ако състоянието на пациента позволява, тъй като за направата му се изисква време. При рискови пациенти се предпочита ултразвуково изследване, при което наличието на свободно подвижна течност (СПТ) е индикация за спешна оперативна намеса.
В диференциалната диагноза на руптура на далака се включват следните състояния:
- Абдоминален компартмънт синдром
- Травма на диафрагмата
- Травма на черен дроб
- Ретроперитонеален кръвоизлив
- Травма на уретер
- Урогенитална травма
Лечение при руптура на далака
Лечението зависи от тежестта и етиологията на руптурата, както и от хемодинамичната стабилност на пациента.
Неоперативно лечение се опитва при 60% до 90% от пациентите с тъпа травма в областта на слезката поради желание за запазване на функцията на далака. Интервенционална радиология може да се предлага в някои клиники като средство за извършване на артериална емболизация на различни по калибър засегнати кръвоносни съдове. Това също е опция при пациенти, при които консервативното лечение е неуспешно.
Експлоративна лапаротомия е показана при продължаваща хемодинамична нестабилност или ако пациентът има нужда от хемотрансфузия в 48-часов период след травмата. Първоначалният избор при хирургично лечение е да се възстановят всички капсуларни разкъсвания. Ако е налице обширно нараняване или неконтролирано кървене, спленектомията е оправдана. Деца, които имат спленектомия, обикновено се препоръчва да приемат профилактично антибиотично лечение поради риск от инфекция с някои от следните микроорганизми (S. pneumoniae, H.influenzae и N.meningitidis).
Каква е прогнозата при руптура на далака?
Прогнозата при руптура на далака зависи от това колко тежко е нараняването и колко бързо е била поставена диагнозата. Леко разкъсване може да причини само малко, бавно кървене. Това дава на лекарите повече време, но също така го прави по-лесно за пренебрегване. По-тежкото кървене обикновено е животозастрашаващо. Тежкият вътрешен кръвоизлив може да причини смърт в рамките на часове, ако не бъде третирано.
В зависимост от степента на нараняването и вида на приложеното лечение, възстановяването на пациентите може да отнеме от три до 12 седмици. Отворената коремна хирургия е свързана с коремен разрез, който трябва да зарасне. От друга страна, леките наранявания на далака заздравяват относително бързо.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ruptured-spleen/symptoms-causes/syc-20352317
https://www.webmd.com/digestive-disorders/ruptured-spleen
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17953-ruptured-spleen
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525951/
Коментари към Руптура на далака