Ренална уролитиаза
Реналната уролитиаза представлява установяване на камъни в бъбреците. Те представляват малки парченца (песъчинки) твърд материал, които в бъбрека остават по единично или се слепват и образуват по-малки или по-големи бъбречни камъни. В съставът им влизат калций, пикочна киселина, аминокиселини (протеини), като могат да бъдат калциевооксалатни, струвитни, фосфатни, уратни, цистинови. Образуват се в единия или и в двата бъбрека едновременно, като броят и размерите им са различни. Човек с малък камък в бъбреците, може да не разбере за състоянието си, поради това, че той спокойно може да бъде изхвърлен от тялото, без да причинява болка или други проблеми. Наличието на големи камъни в бъбреците е свързано с по-изявена клиника, особено при движението им в органа. Силната болка, която се изпитва при това движение се нарича бъбречна колика. Бъбречните камъни се образуват повече при мъжете, отколкото при жените.
Реналната уролитиаза е симптом при хора, които бързо се дехидратират (живеещи при горещ климат), наследственост, вродени бъбречни малформации и аномалии, затлъстяване, подагра, инфекции на пикочните пътища, хипертония, стрес, диети с високо съдържание на протеин, предхождаща бъбречно-каменна болест, кисти на бъбреците, матаболитни заболявания, бъбречна тубуларна ацидоза, хиперпаратиреоидизъм, чревен байпас, цистинурия, хронични възпаления на червата, синдром на Къшинг (Cushing's syndrome), болест на Крон (Crohn disease), неоплазии на кората на надбъбрека, оксалоза, вродена хидронефроза, хиперадренализъм, множествена ендокринна неоплазия, синдром на Леш-Нихан (Lesch-Nyhan syndrome), берилиоза, интоксикация с витамин D, хроничен нисък прием на течности, идиопатична хиперкалциурия, дефицит на молибденов ко-фактор, усвояване на хиперкалциуремичния синдром, синдром на Кели-Сигмилър (Kelley-Seegmiller syndrome), улцерозен колит, интоксикация с лекарства и др.
Симптомите, които се наблюдават при реналната уролитиаза (наречена още бъбречно-каменна болест) са: гадене, повръщане, хематурия, дизурия, остра пронизваща болка в хълбока, долната част на гърба от съответната страна, слабините, корема и болния бъбрек, мътна урина, чести позиви за уриниране, механично и функционално бъбречно увреждане, треска, преминаване на студени тръпки по тялото, парене при уриниране, остро и неприятно миришеща урина. Тежки усложнения при наличие на камъни в бъбреците могат да бъдат: тежка инфекция на бъбреците, сепсис, обструкция на пикочните пътища, хидронефроза, подуване на корема, газове, спиране функцията на бъбреците и интоксикация на организма, последвана от уремични гърчове. Липсата на клинични признаци при заболяването се установява в неговото начало.
Диагнозата при бъбречно-каменната болест се поставя чрез клиничен преглед, изследване на кръв и урина, ехографско изследване, рентгенография, венозна урография, по възможност установяване вида на камъка чрез изследване на изхвърлен такъв с урината.
Синдромът на Кели-Сигмилър е рядко генетично заболяване, характеризиращо се с леки неврологични симптоми, образуване на камъни в пикочната система, ранно начало на подагра. Тя се причинява от частичен дефицит на хипоксанихин-гуанин-фосфорибозилтрансфераза.
Симптомите, които се наблюдават при синдрома на Кели-Сигмилър са: подагрозен артрит, повишено кръвно ниво на пикочната килселина, уролитиаза, масивна кристалурия, ренална уролитиаза.
Коментари към Ренална уролитиаза