Различно оцветяване на двата ириса
Различно оцветяване на двата ириса: представлява състояние, при което ирисът на едното око е с различен цвят от това на другото (пълна хетерохромия) или част от ириса на едното око е различно оцветен от останалата му част (частична/секторна хетерохромия). Частен случай на секторната хетерохромия се явява централната, при която областта на ириса около зеницата е с променен цвят. Състоянието се дължи на сравнителния излишък или недостиг на пигмента меланин, съдържащ се в тъканта на ириса. Различават се вродена (в повечето от случаите) и придобита (най-често в резултат на травма) хетерохромия.
Различното оцветяване на двата ириса може да се дължи на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма, попадане на чуждо тяло в окото.
- Болести на окото и придатъците му - хифема (кръв в предната очна камера), глаукома, ирит, увеит, синдром на пигментна дисперсия.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - употреба на медикаменти за лечение на глаукома.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - синдром на Ваарденбург (Waardenburg syndrome), пиебалдизъм.
- Болести на нервната система - вроден синдром на Хорнер (Horner's syndrome), синдром на Пери-Ромберг (Parry-Romberg syndrome).
- Новообразувания - окуларна меланоза (невус на Ота).
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - неврофиброматоза тип 1 (болест на фон Реклингхаузен/von Recklinghausen disease), синдром на Стърдж-Вебер (Sture-Weber syndrome), туберозна склероза (Bourneville disease), болест на Хиршпрунг (Hirschsprung disease), инконтиненция пигменти (Bloch–Sulzberger syndrome).
- Други - фамилна обремененост.
Коментари към Различно оцветяване на двата ириса