Пъпки по ушите
Пъпки по ушите: състояние, при което се наблюдава появата на обрив в областта на ушите. Обривните единици могат да се появят на ушната мида, зад ухото или в ушния канал. Обикновено са съпроводени с усещане за сърбеж, а понякога могат да бъдат и болезнени. Проявяват се като зачервени петна, повдигнати лезии, мехурчета изпълнени с бистра течност или гной и други.
Пъпки се появяват, когато порите на кожата се запушат с мъртви кожни клетки и себум (естествен мастен секрет на мастните жлези), който защитава кожата и я поддържа влажна.
Пъпките по ушите могат да се дължат на:
- Болести на кожата и подкожната тъкан - акне, пиогенен гранулом, гранулома ануларе, радиационен дерматит, еритразма, лекарствена фотоалергична реакция, лекарствена реакция, мелазма, петна тип кафе с мляко, уртикария, контактен дерматит.
- Новообразувания - Чери ангиом, меланом.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - ухапване от насекоми, ангиоедем, алергии, попадане на нечистотии в ухото.
- Инфекциозни и паразитни болести - сифилис, морбили, проказа, вирусен екзантем, варицела.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - туберозна склероза.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - пиебалдизъм, хормонален дисбаланс.
- Болести на органите на кръвообращението - стазис дерматит, левкоцитокластичен васкулит.
- Психични и поведенчески разстройства - повишени нива на стрес.
- Други - използване на общи слушалки, наушници, носене на шапки или каски за дълъг период от време.
Правилно ли е пъпките да се стискат?
Най-добре е да избягвате стискането на пъпки в ухото, особено в ушния канал. Причината е, че е възможно гной и бактерии да попаднат по-дълбоко в порите и да причинят допълнителни симптоми, като възпаление и инфекция.
Ухото е чувствителна зона и ако пъпка бъде инфектирана, това може да доведе до допълнителни проблеми. А също така и да остане белег.
Ако имате пъпки по ушите, които причинява значителни проблеми, посетете лекар за консултация, назначаване на лечение или отстраняване на пъпките, за да се предотвратят евентуални усложнения.
Необходима ли е лекарска помощ?
Когато пъпките не изчезват, е добре да потърсите дерматолог - той ще определи какво е състоянието на кожата, каква е причината за наличието на пъпки по ушите и ще назначи подходяща терапия.
Всяко новоназначено лечение изисква време, за да доведе до резултат. Бъдете търпеливи, когато започнете терапията.
Превенция
За предотвратяване появата на пъпки по ушите е важно да се поддържа добра хигиена. Това включва:
- редовно извиване и почистване, за да се намалят мъртвите кожни клетки и себум;
- да не се поставят чужди предмети в ухото;
- да се избягва плуване в мръсни води;
- да се избягва носене на каски и твърди шапки.
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320958.php
Коментари към Пъпки по ушите