Проходимост на дуктус артериозус
Проходимостта на дуктус артериозус представлява патологично състояние, което се характеризира с наличието на незатворен малък кръвоносен съд, който свързва аортата с белодробната артерия. Този съд нормално е отворен само през ембрионалното развитие на индивида. Веднага след раждането съдът се затваря.
Проходимостта на дуктус артериозус се наблюдава при вродени сърдечни заболявания (порок на сърцето), синдром на Голин-Чаудри-Мос (Gorlin-Chaudhry-Moss syndrome), синдром на хипопластичното ляво сърце, синдром на Даун (Down syndrome), боледуване на майката от рубеола по време набременност.
Причини за запазване на дуктус артериозус отворен след раждането са: синдром на Чар (Char syndrome), синдром на Бадет-Бедл (Bardet-Biedl syndrome), синдром на Лейс-Дейц (Loeys-Dietz sindrome), синдром на режещия корем, Х-свързана перивентрикуларна хетеротопия, тетралогия на Фалот (Fallot's tetralogy).
Наличната проходимост на дуктус артериозус се демонстрира с хипоксия, умора, ненаддаване на телесна маса, сърцебиене, бледнота, уголемяване, разширяване на сърдечните камери, разширяване на белодробната артерия и нейните клонове, високо пулсно налягане, шум на Гибсън. Състоянието може да протича и асимптоматично.
Коментари към Проходимост на дуктус артериозус