Проприоцептивна загуба
Проприоцептивната загуба представлява липса на усещане относно разположението на отделните части на тялото и приложените усилия, за да се приведат те в движение. Пример за проприорецепция - при завързани очи, лесно се ориентирате къде се намира вдигнатата Ви ръка - над главата или изпъната хоризонтално напред. Проприорецепторите се намират в сухожилията, ставите, мускулите, кожата, като функцията им е свързана с приемането и предаването на информация на мозъка за положението, теглото, позицията на крайниците и движението на тялото, спрямо околната среда и пространството.
Проприорецептивната загуба се развива при атаксия с недостиг на витамин Е, дегенеративни болести, наследствено установен дефицит на витамин E, исхемичен менингит, атаксия на Биемонд (Biemond ataxia), малигнен астроцитом, множествена склероза, оливопонтоцеребрална атрофия I, сензорна атаксия, херпес зостер, травми и тумори на гръбначния мозък, туберкулоза, увреждане на главен мозък и др.
Атаксията на Биемонд се нарича още постериорна колонна атаксия с пигментен ретинит и представлява рядък синдром, характеризиращ се главно с прогресивна атаксия и дегенерация на окото. Заболяването води до слепота от третото десетилетие нататък, както и до мускулни проблеми.
Атаксията на Биемонд се описва със следните признаци - атаксия, ограничено зрително поле, проприоцептивна загуба, слепота, сензорна атаксия, ахалазия, сколиоза, мускулна слабост, загуба на мускулна маса, нарушения на походката.
Коментари към Проприоцептивна загуба