Промяна в цвета на кожата в засегнатия участък
Промяна в цвета на кожата в засегнатия участък означава изменение от нормалния цвят на кожата в дадена част на тялото. Промяната в цвета може да варира: избледняване, посиняване, зачервяване, пожълтяване, пурпурен цвят и други.
Промяна в цвета на кожата в засегнатия участък може да се дължи на анемия, витилиго, атеросклеротична периферна болест, диабет, фрактура, жълтеница, измръзване, изгаряне, некроза, мелазма, акантозис нигриканс, розов, бял и разноцветен лишей, албинизъм, венозна недостатъчност, венозна тромбоза, обрив, болест на Грейвс (Grave's disease), синдром на Нелсон (Nelson's syndrome), Peutz-Jeghers syndrome, болест на Къшинг (Cushing's disease), болест на Адисон (Addison's disease), синдром на Ангелман (Angelman syndrome), синдром на Парк-Вебер I (Parkes-Weber syndrome I) и други.
Венозната тромбоза (Venous Thrombosis) представлява образуване на кръвен съсирек в лумена на вената. Класифицира се на повърхностна и дълбока тромбоза. Главно се дължи на нарушения на кръвния ток, реология на кръвта и съдовата стена. Симптомите на заболяването могат да варират от пълна липса на клинични признаци до масивно подуване и поява на цианоза с венозна гангрена. Придружаващи признаци са още болка, повишена чувствителност, цианоза на крайниците, напрежение в повърхностните вени, белодробна емболия, храчене на кръв, кракът е студен с ограничени движения поради отока на колянната става, болка в задната част на подбедриците. Рискови фактори за поява на венозна тромбоза включват обездвижването, възрастта, химиотерапията, прекараната тромбоза в миналото, травмите, неоплазии, хирургични операции, прием на орални контрацептиви, хормонална терапия, заболявания, като колагенози, грип, наследствен дефицит на антикоагуланти, чревно-възпалителни болести и други. Възможните усложнения, които могат да настъпят при венозна тромбоза са белодробната недостатъчност, венозната гангрена, постфлебичен тромбон, септичен флебит. Последствията от преживяна флеботромбоза включват силно изразен болков синдром, тежест при ходене, лесна уморяемост, склероза на подкожието, екземи, трофични язви.
Коментари към Промяна в цвета на кожата в засегнатия участък